Ana SayfaÇalışma YaşamıKadıköy Belediyesi’nde işçiler greve gidiyor

Kadıköy Belediyesi’nde işçiler greve gidiyor

HABER MERKEZİ – Kadıköy Belediyesi ile Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube arasındaki Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine işçiler grev kararı almıştı. Yarın greve gidecek olan işçiler, Kadıköy halkına çağrı yaptı: “Bu eylemimize destek verin.”

İstanbul’un Kadıköy Belediyesi ile Türkiye Genel Hizmetler Sendikası (Genel-İş) Anadolu Yakası 1 No’lu Şube arasında 8 aydır devam eden Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri tıkanmıştı.

2 bin 300 işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinde 8 aylık süreçte toplamda 81 madde görüşülmüştü.

Bu maddelerden idari ve sosyal maddeleri içeren 62 madde kabul edilirken, ekonomi maddelerini kapsayan 19 madde ise anlaşma sağlanamamıştı.

Bunun üzerine işçiler 16 Şubat’ta (yarın) greve gideceklerini duyurmuştu.

Grev kararına ilişkin Mezopotamya Ajansı’na konuşan işçilerden Mehmet Baştaş, taleplerinin belediyeyi zora sokmayacağını ifade ederek, “Bu maddeler iş olanaklarını ve iş koşullarını düzenleyecek, karşı taraflı uyumlu maddelerdir” dedi.

Sosyal belediyecilik anlayışını sadece ücret üzerinden değerlendirmediklerini belirten Baştaş, “Sosyal belediyecilik, halka hizmet etmektir. Bu çerçevede baktığımız zaman bizler de halkın bir parçasıyız, halka hizmet götüren insanlarız ve tabii ki halka hizmet eden insanların eve ekmek götürme hakları var” diye konuştu.

Dayanışma çağrısı

Artık dayanacak güçlerinin kalmadığını söyleyen Baştaş, Kadıköy halkına seslenerek, dayanışma çağrısında bulundu:

Senin kapının önünü temizleyen insan senin pisliğini atan, senin sokağını temizleyen insanın, emeğinin bir karşılığı olmalı. Eğer bu karşılık sağlanamazsa, bu insanların ihtiyaçları karşılanmazsa tabii ki bu tür sıkıntılar çıkacak ortaya. Kimse bizim halka karşı bir eylem yaptığımızı düşünmesin. Tam tersine halkın bu eyleme destek vermesi gerekiyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Açlık grevleri 81'inci günde: Güven'den talepler karşılansın çağrısı
Sonraki Haber
Hope'un Mars fotoğrafı Dünya'ya ulaştı