Ana SayfaÇalışma YaşamıKısa çalışma ödeneğinin başvuru süresi uzatıldı

Kısa çalışma ödeneğinin başvuru süresi uzatıldı

HABER MERKEZİ – Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile kısa çalışma ödeneğine başvuru süresi uzatıldı. Buna göre başvurucular 31 Mart’a kadar başvuruda bulunabilir.

Kısa çalışma ödeneği başvuru süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre, kısa çalışma talebi başvuru süresi 31 Mart 2021’e kadar uzatıldı.

Yayımlanan kararda şöyle denildi:

4447 sayılı ‘İşsizlik Sigortası Kanunu’nun geçici 23’üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31 Ocak 2021’e kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, anılan Kanun’un ek 2’nci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın, 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nda belirtilen esaslar çerçevesinde ve 22 Aralık 2020 tarihli ve 3317 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 31 Mart 2021’e kadar uzatıldı.

Kısa çalışma ödeneği uygulaması 26 Mart’ta Corona virüsü salgınının artması ve işyerleri üzerindeki olumsuz etkilerinin gözlemlenmesi üzerine hayata geçirilmişti.

Kısa çalışma ödeneği nedir?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulama.
Önceki Haber
İzmir'de kadın cinayeti: Meral Şen öldürüldü
Sonraki Haber
Gare öncesi ve Gare sonrası