Ana SayfaGüncelKürt Dil Platformu’ndan Erdoğan’a mektup

Kürt Dil Platformu’ndan Erdoğan’a mektup

HABER MERKEZİ – Kürt Dil Platformu, Kürtçe üzerindeki baskıların kaldırılması ve resmi bir statüye kavuşturulması talebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı mektupta, “Hastaneler, bankalar, belediyeler, devlet kurumları, Türk Hava Yolları ve kamuoyuna ait yerlerde Kürtçenin iletişim dili olarak kullanılması, ilkokuldan üniversiteye eğitim ve öğretim dili olmasını istiyoruz” dedi.

Kürt Dil Platformu (Platforma Zimanê Kurdî) Kürtçe üzerindeki baskıların kaldırılması ve resmi bir statüye kavuşturulması talebiyle AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açık mektup yazdı.

Platformun Sözcüsü Şerefhan Ciziri imzalı mektupta, şu ifadelere yer verildi:

20 Ocak 2021 tarihinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2019-2020 Özel Ödülleri törenindeki konuşmanızda genelde dil ve özel de  de Türkçe ile ilgili şu açıklamalarda bulundunuz;

Ülkemizdeki kültür meselesi ekseriyetle işin uzmanları tarafından dil meselesinin dışında değerlendiriliyor. Oysa bir milleti maziden atiye taşıyan kültürse o kültürün en önemli unsuru dildir… Dil olmadan insan, aile, toplum, millet, kültür ve medeniyette olmaz.

Diline sahip çıkmayan, dilini zenginleştirmeyen milletler, tıpkı kökleri kuruyan ağaçlar gibi esen rüzgârlar karşısında devrilmeye mahkûmdur… Peyami Safa bunu ‘Dilini kaybeden millet her şeyini kaybetmiş demektir’ diyerek ifade ediyor. Bu acı gerçeğe rağmen dil meselesine yeterince eğilmiyoruz. Caddelerde dolaştığınız zaman dükkânları, marketleri görünce bakıyorsunuz. Bizim dil nerede? Buralarda bizim diller yok…”  diyorsunuz.  Herhalde yaptığınız tespitler Kürt dili için de geçerli olmalı. Bunun böyle olduğuna inanmak istiyoruz.

Sayın Erdoğan,

Dil ile ilgili bu söylediklerinize gönülden katılıyoruz. Konumuz dil olduğu için Kürt dili ile ilgili olarak şunları arz ve talep ediyoruz;

Türkçe, resmi dil ve eğitim-öğretim dili olarak belirttiniz sorunları yaşarken; 100 yıldan beri asimilasyon altında bulunan Kürt dili şu an var olmakla yok olmak gibi kritik bir eşikte bulunuyor.

Sizlerin de sık sık belirttiği gibi asimilasyon bir insanlık suçudur. Bu suçu kim işliyorsa hep birlikte buna karşı tavır alalım. Asimilasyonla mücadele edelim.

Sadece İstanbul, Ankara, Çukurova gibi metropollerde değil, Kürt halkının nüfus çoğunluğunu oluşturduğu kentlerde ve hatta köylerde de bile Kürt dili artık iletişim-konuşma dili olmaktan yavaş yavaş çıkıyor! Dolayısıyla, birey, aile, toplum ve kültürüyle Kürt Milletinin geleceği büyük risk altındadır!

Sayın Erdoğan,

Yirmi beş milyonu aşkın Kürt milletinin varlığını ve kimliğini temsil eden Kürt dili üzerindeki baskıların kaldırılması istiyoruz. Sizlerin Başbakanlık döneminde bu alanda reformlar yapıldı, adımlar atıldı. Bu reformların devam etmesi ve Kürtçenin resmî bir statüye kavuşması gerekiyor.

Hastaneler, Bankalar, Belediyeler, Devlet Kurumları, Türk Hava Yolları… Gibi devlet ve kamuoyuna ait yerlerde Kürtçenin iletişim dili olarak kullanılması, ilkokuldan üniversiteye eğitim ve öğretim dili olması için gerekenin sizler tarafından yapılacağına inanıyor, bunu arz ve talep ediyoruz.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İzmir’de Boğaziçi direnişine destek eylemi: Çok sayıda gözaltı
Sonraki Haber
Erdoğan: Yeni bir anayasayı tartışma vakti geldi