Ana SayfaToplumsal CinsiyetLeyla öldürülmeden önce cinsel istismara maruz bırakılmış

Leyla öldürülmeden önce cinsel istismara maruz bırakılmış

HABER MERKEZİ – 2018 yılında Ağrı’da öldürülen 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in, yıllar sonra ortaya çıkan Adli Tıp Raporu’nda öldürülmeden önce cinsel istismara maruz bırakıldığını gözler önüne serdi.

4 yaşındaki Leyla Aydemir, 15 Haziran 2018 tarihinde Ağrı’nın Bezirhane köyünde kaybolmuş, 18 gün sonra ise cansız bedenine ulaşılmıştı.

Leyla’nın ölümünün ardından başlatılan soruşturma kapsamında, yedi kişi hakkında dava açılmıştı.

Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, amca Yusuf Aydemir’i ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘çocuğa karşı cebir ve hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da 4 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Diğer sanıklar ise beraat etmişti.

Ancak Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, tüm sanıklar hakkında verilen hükümleri bozarak, Yusuf Aydemir’in tahliyesine karar vermişti.

Leyla’nın ölümünün ardından hazırlanan bilirkişi raporunda, otopside cilt bütünlüğünün korunduğu, kafa, göğüs ve batın boşluğunda kanama, iç organ ve büyük damar yaralanmasının tanımlanmadığı ifade edilmiş, cesedin iskelet sisteminin sağlam bulunduğu ancak çürüme nedeniyle yumuşak dokularda ayrıntılı travmatik değişim analizi yapılmadığı, istismara ve farklı bir DNA’ya yönelik herhangi bir bulguya rastlanmadığı belirtilmişti.

Ancak dün ortaya çıkan 2018 tarihli Adli Tıp Raporu’nda “Anal ve genital bölge muayenesinde hymen açıklığının bir cm olduğu, duhule müsait olmadığı, hymen üzerinde belirgin yırtık ya da çentik gözlenmedi, posterior forşette (genital bölgede) zorlama izi olabilecek kırmızı renkli lezyonlar olduğu görüldü” ibaresi yer aldı.

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkan Danışmanı avukat Ayşegül Aydoğan yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

Ağrı’da katledilen Leyla kızımızın davası için UCİM avukatları olarak elbirliğiyle çalışıyoruz ve bugün şok edici bir evraka ulaştık. 2018 tarihli bir Adli Tıp Raporu’nda geçen bir ibare neticesinde Leyla kızımızın üzülerek cinsel istismara maruz kaldığını açık bir şekilde söyleyebiliyoruz. Dosyadaki Adli Tıp Raporu’nda açıkça diyor ki ‘posterior forşette zorlama izi olabilecek kırmızı renkli lezyonlar olduğu’, genital bölge muayenesinde yani açık bir şekilde Leyla’nın cinsel istimara uğradığını gözler önüne sermekte. Bu evrakı detaylı bir şekilde incelerken fark ettik.

Aydoğan, “Şimdi yeni bir soruşturma yapılmalı, hızlı bir şekilde sanıklardan DNA örneği alınmalı ve gerekirse de yeniden otopsi yapılmalıdır. Leyla’nın katilleri, Leyla’yı bu iğrenç şekilde ölüme götüren herkesin cezalandırılması ve dosyanın bu hale gelmesine sebep olanlarında soruşturulması gerekmektedir” diye ekledi.

Davanın yeniden Ağrı’da görülecek olmasına tepki

Diğer yandan UCİM üyeleri, Leyla’nın öldürülmesine ilişkin davanın Ağrı’dan alınarak farklı bir yerde görülmesi için Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuruda bulundu.

Ancak davanın Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmesine karar verildi.

Bunun üzerine Twitter’dan açıklama yapan UCİM Başkanı Saadet Özkan, “Acilen bu davanın gerekli mertebelerle daha güvenli bir yere nakledilmesini ve bu davanın kapatılmasını istemiyoruz. Leyla’ya bugün yapılanların bedelinin ödenmesi gerekiyor. Çocuk sadece aç bırakılmadı. İstismara uğradı ve istismarcılar şu anda aramızda. Biz bu mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğiz” dedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

s-400
Önceki Haber
S-400 krizi: Akar’ın ‘Sürekli kullanmayacağız’ önerisi de kabul görmedi
Sonraki Haber
31 yıldır köy köy gezen çerçinin heybesinden dört kitap çıktı