Ana SayfaGüncelMeclis Başkanı ile görüşen CHP’li Özkoç: Berberoğlu görevine dönecek

Meclis Başkanı ile görüşen CHP’li Özkoç: Berberoğlu görevine dönecek

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının ardından Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile görüşen CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, vekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu’nun görevine döneceğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile birlikte, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Enis Berberoğlu kararına ilişkin TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü.

Görüşme sonrası TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Özkoç, görüşmeye dair şunları söyledi:

Enis Berberoğlu’nun masum olduğunu, milletvekilliği görevinin gasp edilemeyeceğini söyledik ancak ne Cumhurbaşkanı’na ne TBMM Başkanı’na ne de AKP ve MHP milletvekillerine anlatamadık. Hukukun gerçek karanını AYM, ikinci kez verdi ve Enis Berberoğlu ile ilgili hak ihlali olduğu kararını açıkladı. ‘Enis Berberoğlu, milletvekilidir, yargılamanın durdurulmasını söylüyoruz’ dediler.

Meclis Başkanı, AİHM’in bu tür kararları aldığını ancak bu ihlali nasıl düzeltileceği konusunda bir açıklama yapmadığını, ilgili makamların bunu yerine getirdiğini fakat hukuk gereği AYM’nin kimlerin hak ihlali kararını uygulanmasının zorunluğunu AYM bizzat karar alarak taraflara bildirildiğini ve kanun kararı olduğunu ifade etti. Böylece AYM hem HSK’ya hem TBMM’ye ‘bu kararı uygulayın’ diye gerekçesinde not düştü.

“Kararın bir an önce fiiliyata geçmesi gerekiyor”

AYM’nin ikinci kararı ardından yerel mahkeme ve Hakim ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) da görevini yerine getirmesi gerektiğine dikkati çeken Özkoç, şunları belirtti:

Bu kararın bir an önce fiiliyata geçmesi gerekiyor. Meclis Başkanı, ‘AYM kararlarını tüm kurumlar uygulamak zorundadır, 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin de tahmin ediyorum ki bu doğrultuda karar alacağı düşüncesindeyim’ dedi.

Bu karar açıklandıktan sonra, biz bu kararı TBMM Karma Komisyonu’na göndereceğiz, görevimizi yerine getirmiş olacağız, fiilen de Enis Berberoğlu milletvekilliği görevine başlamış olacak.

Özkoç, gazetecilerin sorusu üzerine ise AYM kararı ile Berberoğlu’nun milletvekilliğini yeniden kazandığını belirterek, “Meclis Başkanı mahkemenin alacağı kararı bir fezleke olarak gördüğü için bu fezleke karma komisyona gittiğinde Berberoğlu’nun milletvekilliğini kazanmış olacağı görüşünde olduğunu söyledi” ifadelerinde bulundu.

Gerekçeli karar Meclis ve HSK’ye gönderilmişti

Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi’nin Berberoğlu hakkında verdiği ihlal kararının gerekçesinde hukuk devletinde anayasal hükümlere uymamanın ilgililer açısından cezai, idari ve hukuki sorumluluklar doğuracağı kaydedilmişti.

Yüksek mahkeme kararın gereğinin yerine getirilmesi için de Meclis ile Hakim ve Savcılar Kurulu’na gönderilmesine karar vermişti.

  AYM Berberoğlu kararını Meclis ve HSK'ye gönderdi

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Boğaziçi ile ilgili paylaşım yapan sekiz kişiye gözaltı
Sonraki Haber
35 barodan Boğaziçi eylemlerine yönelik polis şiddetine tepki