Ana SayfaEğitimMelih Bulu’nun danışmanlığına atanan Oğuzhan Aygören görevi reddetti

Melih Bulu’nun danışmanlığına atanan Oğuzhan Aygören görevi reddetti

HABER MERKEZİ – Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına tepkiler sürerken, rektör yardımcılığına Gürkan Kumbaroğlu’nun, danışmanlığına ise DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyesi Oğuzhan Aygören’in getirildiği bildirildi. Ancak Aygören, görevi kabul etmeyeceğini açıkladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu’ya tepkiler sürerken, Bulu’nun yardımcısı ve danışmanı belli oldu.

Bulu tarafından üniversite birimlerine gönderilen “Rektör Yardımcısı ve Danışmanı” konulu yazıda şu ifadeler kullanıldı:

2547 Sayılı Kanunun 13. Maddesi uyarınca Üniversitemiz Rektör Yardımcılığı görevine Prof. Dr. Gürkan S. Kumbaroğlu atanmıştır. Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Aygören ise Rektör Danışmanlığı görevini yürütmek üzere görevlendirilmiştir. Bilgi ve gereğini saygılarımla rica ederim.

Gürkan Kumbaroğlu

DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyelerinden olan Oğuzhan Aygören, görevi kabul etmeyeceğini açıkladı.

Twitter paylaşımında ‘ayrıştırıcılık yerine kapsayıcılık’ vurgusu yapan Aygören şunları kaydetti:

Bana girişimcilikten sorumlu rektör danışmanlığı önerisi geldiğinde birçok kişi ile görüştüm, istişare ettim ve nihayetinde rektöre önce Senato ve ÜYK üyeleri ile iletişim kurmasını ve sonrasında rektör yardımcılarını belirlemesini önerdim. Benim bir ünvana ihtiyacım olmadığını, zaten Girişimcilik Merkezi Müdürü olarak okulda bu alanda çalışmalar yaptığımı ve Boğaziçi’nin girişimcilik alanında öncü rol üstlenmesi için her zaman olduğu gibi elimden geleni yapmaya devam edeceğimi ilettim.

Bu kadar şeffaf ve samimi bir iletişimle diyalog kurmaya devam ederken bugün sürpriz bir şekilde rektör danışmanlığı görevine atandığımı öğrendim. Kendisinin de aynı şeffaflıkta hareket etmesini beklerdim. Boğaziçi, bu ülkenin en değerli beyinlerini yetiştirme sorumluluğu ile sıradanlaşmayı hak etmeyen çok özel bir yerdir. Gülse Birsel’in 2017 mezuniyet konuşmasında söylediği gibi bizim Türkiye’yi koskoca bir Boğaziçi yapmaya ihtiyacımız var. Ancak Boğaziçi’ni küçük Türkiye yaptığımızda hepimiz kaybederiz. Ayrıştırıcı ve hedef gösterici mesajlar, bugün üniversite ve çevresinde polis baskısıyla gerçekleşen olaylar, öğrencilerimize güvenlik görevlilerinin müdahalesi kabul edilebilir değildir. Tüm bu sebeplerle, bu atamayı kabul etmemin mümkün olmadığını tüm kamuoyu ile paylaşmak isterim.

Babacan, Bulu’nun atanmasına tepki göstermişti

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Bulu’nun rektör olarak atanmasına 2 Ocak’ta Twitter üzerinden ‘#KayyumRektörİstemiyoruz’ etiketiyle tepki göstermişti.
Önceki Haber
Abluka, müdahale, gözaltı ve direniş: Boğaziçi'nde bugün ne oldu?
Sonraki Haber
İstanbul ve İzmir'deki eylemlerde gözaltına alınan öğrencilerden bir bölümü serbest