Ana SayfaGüncelTaşdemir: Gare’ye gitmedim, Soylu yalan söylüyor

Taşdemir: Gare’ye gitmedim, Soylu yalan söylüyor

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun iddialarını “Koltuğu kurtarma operasyonu” olarak niteleyen HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Gare’ye gitmediğinin altını çizerek sordu: “Nerede bu kamera görüntüleri? Nerede bu fotoğraflar?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, hakkındaki iddialara ilişkin basın açıklaması yaptı.

Partilerinin son 6 yıldır siyasi iktidarın ağır saldırılarıyla karşı karşıya bulunduğunu dile getiren Taşdemir, gözaltı ve tutuklamaların yanı sıra partilerinin ağır bir kara propagandayla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

“Olayı şova dönüştürdü, ortaya bir kanıt sunmadı”

“İktidarın alameti farikası yalan ve iftiralardır” diyen HDP’li vekil, şöyle devam etti:

16 Şubat’ta Meclis’te Gare operasyonu için hesap vermesi gereken İçişleri Bakanı, hesap vereceği yerde, hamaset yapıp, partimizi hedef yaptı. ‘Meclis’ten bir vekil gitti’ dedi, isim vermedi. 4 gün boyunca kamuoyunda bu konuda bir algı yarattı. 4 gün sonra yandaş bir televizyon kanalına çıkıp 1 saat partimize hakaret etti. ‘Az sonra, biraz sonra, son dakika’ şeklinde ifadelerle olayı şova dönüştürdü. Sonunda benim ismimi verdi. Ama ortaya bir kanıt sunmadı, bir dedikoduya dayanarak itibar suikastı yaptı.

“Neden Gare operasyonunu bekledin?”

Soylu’nun iddialarının “yalan ve iftira” olduğunu vurgulayan Dilan Dirayet Taşdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

Soruyorum: Madem elinde böyle bir bilgi ve belge vardı da neden savcıya vermedin de televizyonda açıkladın? Bunu açıklamak için neden Gare operasyonunu bekledin? Biz bunun neden olduğunu biliyoruz. Bu bir koltuğunu kurtarma operasyonudur. Bunun için hemen her gün aslı astarı olmayan kuyruklu yalan haberlere ve iftiralara maruz bırakılıyoruz. Bu ülkede koltuk bekası için neler yapılıyor, ne akla hayale gelmedik yalanlar atılıyor biliyoruz.

“Dedikodu ve iftiralarla dolu o programı izlerken gerçekten utandım, gazetecilik adına, ülkem adına utandım” diyen Taşdemir, “O yalanları ortaya atan Soylu’nun bunları kanıtlamakla yükümlülüğü var. Aksi halde yalancıdır, müfteridir. Dedikodular üzerinden, gizli tanık ve itirafçıların yalan dolan, aslı astarı olmayan beyanları üzerinden bir insana itibar suikastı yapmak, nefret söylemine başvurmak, hedef göstermek acizlikten başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

Belgeleri açıklayın çağrısı

HDP’li vekil, “Bu siyasetin adı ‘Çamur at, izi kalsın siyasetidir’. Cemaat yöntemini iyi benimsemiş olan Soylu, bu yöntemleri kullanarak partimi ve şahsımı hedefe koyarak, itibar suikastına başvurmaktadır. Bunu asla kabul etmiyoruz. Tekrar soruyorum: Ne zaman, hangi gün gitmişim Gare’ye? Belgeleriyle açıklayın. Bizlere, topluma masal anlatmayın” diye belirtti.

“Kamera görüntüleri nerede?”

Taşdemir, sözlerinin devamında da Soylu’dan iddialarını kanıtlamasını istedi:

Hulusi Akar Meclis’te açıkladı, ordunun bile girmekte zorlandığı bir bölgeye hangi ara gitmişim, hangi ara eğitim almışım, hangi ara oralarda boy göstermiş ve dönmüşüm? İstanbul-Gare uçak seferi var da haberimiz mi yok? Benim bilmediğim ama Soylu’nun bildiği özel yeteneklerim olması gerekiyor ki bu sürede bütün bunları başarmış olayım. Kamera görüntülerinden bahsetti önce Soylu, nerede bu kamera görüntüleri? Nerede bu fotoğraflar?

Siyasetin bu denli kirli hale getirilmemesi gerektiğini söyleyen HDP’li vekil, “Kamera yok, dedikodu verelim. Biri birine demiş de o da ona demiş, o da onun kulağına üflemiş. Geçin bunları” dedi ve ekledi: “İstifa etmesi gerekenler de bize saldırmayı iş bilmiş durumdalar.”

“Demokratik siyaset hedefleniyor”

Hedeflenenin aslında kendisi olmadığını, demokratik siyaset olduğunu da sözlerine ekleyen Dilan Dirayet Taşdemir, “AKP iktidarı ne zaman sıkışsa demokratik siyasete, Kürtlere ve kadınlara saldırıyor. Gerginlik ve kutuplaşma ile ömrünü uzatmaya çalışıyor. Ben üç dönemdir Ağrı milletvekilliği yapıyorum. Ne yaptığım ortadadır. Kadın Meclisi Sözcülüğü yaptım, KEFEK komisyon üyeliği yaptım. Yıllardır Türkiye ve Kürt kadın hareketiyle kadın sorunu üzerine mücadele yürütüyorum” diye belirtti.

“Suç duyurusunda bulunacağım”

Sözlerinin devamında Gare’ye gitmediğini bir kez daha vurgulayan Taşdemir, “Bu çok açık ve net. İddialar yalan ve iftiradan ibarettir. Soylu’nun bu söylediklerini ihbar kabul edip Pazar günü sabahın köründe soruşturma açan savcılar benim buradaki açıklamalarımı da ihbar kabul edip Soylu hakkında soruşturma açacak mı? Bunu da sormak istiyorum” dedi ve ekledi:

Ben her türlü hukuki hakkımı kullanacağım, suç duyurusunda bulunacağım ve tazminat davası açacağım. Kazandığım tazminatı da Ağrı’daki yoksul çocuklar için kullanacağım. 7 Haziran’dan bu yana milletvekiliyim. Diplomatik pasaportumla yurtdışı seyahatlerine gittim. Gittiğim, katıldığım yerler bellidir ve kayıtlıdır. Katıldığım faaliyetler bellidir. Her şeyi açık olarak yaptım, katıldığım etkinlikleri sosyal medya hesaplarımda yayınladım. Mesele de kimsenin hakikati öğrenmek için bir çabası yok. Manipüle edip, üstünü kapatmaya çalışacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Gare’ye kesinlikle gitmedim. Soylu yalan söylüyor. Hedef gösteriyor, iftira atıyor.

  Soylu hedef gösterdi, başsavcılık soruşturma başlattı: HDP'li vekilden 'Gare' yanıtıÖnceki Haber
İHD eşbaşkanı Türkdoğan: İktidarın Gare'deki sorumluluğunu ortaya koyduk
Sonraki Haber
DTK Divan üyesine 6 yıl hapis