Ana SayfaGüncelTutuklu kadın gazeteciler için uluslararası çağrı

Tutuklu kadın gazeteciler için uluslararası çağrı

HABER MERKEZİ – Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), Van’da helikopterden atılan köylülerin haberini yaptıkları için tutuklanan gazeteciler Nazan Sala ve Şehriban Abi hakkındaki iddianameye tepki göstererek, iki gazetecinin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Uluslararası düzeyde kadın gazetecilerle dayanışmak amacıyla kurulan Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ) Van Çatak’ta iki köylünün helikopterden atılarak işkenceye uğramalarını haberleştirdikleri için tutuklanan kadın gazeteciler için çağrı yaptı.

Evlerine yapılan baskınla 9 Ekim 2020’de tutuklanan Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala ile tutuksuz yargılanan Mezopotamya Ajansı muhabiri Zeynep Durgut hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla hazırlanan iddianameye ilişkin açıklama yapan CFWIJ, mesleklerini yürütürken sistematik baskıya uğrayan gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

‘Gazeteciler sistematik baskıya maruz bırakılıyor’

Spor, magazin veya doğa olaylarını haberleştirmemenin “örgüt talimatı” için delil sayıldığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Tutuklu gazeteciler Şehriban Abi ve Nazan Sala’ya yönelik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Tutuklanan gazetecilerin daha önce de adli erkek koridorundaki bir koğuşta tutulduğunu ve insanlık dışı işkencelere maruz bırakıldığını kaydetmiştik. Güneydoğu bölgesinde işlerini yapmaya çalışan gazeteciler, yıllardır sistematik bir baskıya maruz bırakılıyor. Tamamı kadın muhabirlere sahip tek haber ajansı Jinnews, gün aşırı gözaltılarla ‘terör örgütü üyeliği’ ve ‘propaganda yapmak’ iddialarıyla suçlanmakta, haber yapmaya çalışan gazetecilerin mesleklerinden vazgeçmeleri hedeflenmektedir.

‘Gazetecilik suç değildir’

Gazeteciliğin suç olmadığının altını çizen CFWIJ, “Tutuklama ve diğer yöntemlerle gazetecilere karşı uygulanan sindirme politikalarının, Türkiye’deki basın özgürlüğüne yönelik bir saldırı olduğu kanaatindeyiz. Meslektaşlarımız Şehriban Abi ile Nazan Sala’nın gerçeği ortaya çıkarmak amacıyla gazetecilik görevlerini yerine getirdiğinin ve suç işlemediklerinin bilincindeyiz” vurgusu yaptı.
Önceki Haber
İşveren sigortasız çalıştırdığı için kendisine dava açan Halil Muslu'yu öldürdü
Sonraki Haber
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu’nun eleştirisine yanıt: Terbiyesiz herif