Ana SayfaMedyaTwitter’dan Soylu’nun Boğaziçi paylaşımına kısıtlama

Twitter’dan Soylu’nun Boğaziçi paylaşımına kısıtlama

HABER MERKEZİ – Twitter, İçişleri Bakanı Soylu’nun geçtiğimiz günlerde Boğaziçi’ndeki protestolara ilişkin attığı tweet’i LGBTİ+’lara yönelik nefret suçu işlediği gerekçesiyle kısıtladı.

Sosyal medya platformu Twitter, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 30 Ocak 2021 tarihinde attığı bir tweet’i LGBTİ+’lara yönelik nefret suçu işlediği gerekçesiyle kısıtladı.

Kısıtlanan paylaşımında Soylu, “Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe-i Muazzama’ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı!” ifadelerini kullanmıştı.

Birçok sosyal medya kullanıcısı, bu ifadeleri “korumalı bir kategoriye karşı nefret suçu işlediği” gerekçesiyle şikayet etmişti.

Twitter şikayetler üzerine “Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti. Ancak Twitter, Tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi” uyarı notu ekleyerek tweet’e kısıtlama getirdi.

Söz konusu tweet ancak “Görüntüle” butonuna basıldıktan sonra okunabiliyor.

Twitter daha önce de eski ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı tweetlerine benzer şekilde uyarı notu ekleyerek kısıtlama getirmişti.

Soylu bugün de Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, bir kez daha “LGBT sapkını” ifadesini kullanarak “Kabe-i Muazzama’ya hakaret eden LGBT sapkınlarına müsamaha göstermeli miyiz? Elbette hayır” dedi.

https://twitter.com/suleymansoylu/status/1356498579662200833?s=20

29 Ocak Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ve Melih Bulu’nun rektörlüğe atanmasına karşı başlatılan protestoların bir parçası olan sergi etkinliğinin ardından üniversite öğrencilerine yönelik gözaltı operasyonu gerçekleşmişti.

Gözaltına alınan beş öğrenciden dördü yapılan savcılık sorgularının ardından mahkemeye sevk edilmişti.

İki öğrenci Türk Ceza Kanunu’nun 216/1 Maddesini oluşturan “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla tutuklanmış, diğer iki öğrenci için ise ev hapsi kararı verilmişti.

Bunun üzerine arkadaşlarının serbest bırakılmasını talebiyle Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılmak istenen açıklamayı engelleyen polis, 51’i kampüs içinde olmak üzere, toplam 159 öğrenciyi daha gözaltına almıştı.

  Öğrenciler ayakta: Genç sürdürebilmek üzerine bir deneme
  Boğaziçi New York Times’ın gündeminde: Erdoğan kontrol savaşı başlattı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Boğaziçi New York Times’ın gündeminde: Erdoğan kontrol savaşı başlattı
Sonraki Haber
Gözaltında tutulan Boğaziçililere tek soru