Ana SayfaGüncelYerine kayyum atanan Sur Belediye eşbaşkanına 7 buçuk yıl hapis

Yerine kayyum atanan Sur Belediye eşbaşkanına 7 buçuk yıl hapis

HABER MERKEZİ – Görevden alınarak yerine kayyum atanan Sur Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyum atanan Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davada karar çıktı.

Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya Buluttekin katılmazken, avukatları Sertaç Buluttekin ve Suzan Akipa ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Önceki celsede ceza istemiyle verdiği mütalaasını tekrarlayan savcı, Filiz Buluttekin’in “örgüte üye olmak” suçunu işlediğini ileri sürdü.

Mütalaaya katılmadıklarını belirten avukat Suzan Akipa, müvekkilinin 2017 ve 2018 yılları arasında HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı olduğunu, daha sonra da HDP’den Sur Belediye Eşbaşkanı seçildiğini hatırlattı.

Akipa, müvekkilinin belirlenen süreler içerisinde siyasi faaliyetler yürüttüğünü ve ardından seçim çalışmalarında bulunduğuna dikkat çekerek, iddianamenin delillere dayanaktan yoksun olduğunun altını çizdi:

Müvekkilimin yerine kayyum atanması amacı ile bu dosyanın olduğunu düşünüyoruz. Müvekkilimin çağrılara uyarak cenaze ve etkinliklere katıldığı söyleniyor, fakat bahsedilen çağrılara ilişkin dosyada bir şey bulunmamaktadır. Bu metinlerin hiçbiri müvekkilimin katılımından önce yayımlanmamıştır, sonradan yayımlanan metinlerdir. Bütün etkinlikler vali izni ile olan etkinliklerdir. Müvekkilim kadın hakları savunucusudur. İddianamede bahsi geçen birkaç etkinlik kadına yönelik şiddetle alakalıdır. Müvekkilimin beraatini talep ediyorum.

Avukat Sertaç Buluttekin de gizli tanık beyanlarının hukuka aykırı bir şekilde alındığını dile getirerek, “Gizli tanık ifadeleri çelişkilerle doludur. Dernek üyeliği anayasal bir haktır. Bu nedenle müvekkilim ile ilgili bu hususta ceza verilmesi mümkün değildir. Müvekkilimin hiçbir örgüt ile alakası yoktur. Mütalaayı kabul etmiyoruz ve beraatini talep ediyoruz” dedi.

Verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, Filiz Buluttekin’e “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
2021 PEN Duygu Asena Ödülü Ayşe Buğra'ya verildi
Sonraki Haber
Gergerlioğlu'ndan Yargıtay kararına tepki: Kesinlikle boyun eğmem