Ana SayfaGüncelYüksekdağ’ın ana davası Kobani davasıyla birleştirildi

Yüksekdağ’ın ana davası Kobani davasıyla birleştirildi

HABER MERKEZİ – HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın, Kasım 2016’dan bu yana tutuklu yargılandığı ana davası, yeni açılan Kobani davasıyla birleştirildi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı ana davasının duruşması yapıldı.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya Yüksekdağ katılmazken, avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada savunma yapan avukatlar, Yüksekdağ’ın tahliyesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yüksekdağ hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen ve kamuoyunda Kobani davası olarak bilinen dava dosyasıyla birleştirme kararı verdi.

Mahkeme heyeti, kararının gerekçesinde ana dava ile Kobani davasında şahsi, fiili ve hukuki bağlantı bulunduğunu öne sürdü.

Orantılı tutuklama iddiası

Figen Yüksekdağ’ın tahliye talebini de reddeden heyet, şu gerekçeleri sıraladı:

(…) kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut olguların varlığını koruduğu, sanığın üzerine atılı suçlamalarla ilgili PYD,YPG, KCK gibi silahlı terör örgütü olduğu hususunda somut tespit, değerlendirme ve olguların bulunduğunu, sanık hakkında örgüt kurma ve yönetme suçuna ilişkinde iddianame olduğunu ve bu yüzden tutuklamada geçen sürenin uygulanan koruma tedbirleriyle orantılı olması da değerlendirerek, tutukluluk halinin devamına…

Yüksekdağ, “örgüt yöneticiliği”, “örgüt propagandası yapmak”, “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “suç işlemeye tahrik” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” iddialarıyla yargılanıyor.

Figen Yüksekdağ hakkında açılan dava dosyası, yedi ayrı fezlekenin birleştirilmesinden oluşuyor.

92 sayfalık iddianamede, Yüksekdağ hakkında 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezası isteniyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Diktatör Franco'nun son heykeli de kaldırıldı
Sonraki Haber
‘İntihar’ ettiği ileri sürülen tutuklu yaşamını yitirdi