Ana SayfaBilim ve Teknoloji26 ışık yılı uzaklıkta Güneş dışı gezegen keşfedildi

26 ışık yılı uzaklıkta Güneş dışı gezegen keşfedildi

HABER MERKEZİ – Bilim insanları dünyadan çok daha büyük boyutlarda olan bir Güneş dışı gezegen keşfetti.

Almanya’daki Max-Planck Astronomi Enstitüsü (MPIA) tarafından yapılan açıklamada, dünyadan 26 ışık yılı uzaklıkta keşfedilen Güneş Sistemi dışındaki bir gezegene (exoplanet) dair bulgular açıklandı.

‘Gliese 486b’ adı verilen gezegenin dünyadan yüzde 30 daha büyük ve kütlesinin en az 2,8 kat daha ağır olduğu belirtildi.

Söz konusu gezegenin yörüngesinde döndüğü yıldızının adı ise “Gliese 486” ve her bir döngüsü 1,5 gün kadar sürüyor.

‘Gliese 486b’nin yörüngesinde dolaştığı yıldızına oldukça yakın olması nedeniyle yüzeyinin çok sıcak olduğu da belirtiliyor.

Gezegenin yüzeyinde yer yer volkanlara rastlanırken, kimi yerlerde bu lavlar bir nehir gibi akıntılar oluşturuyor. ‘Gliese 486b’nin ortalama sıcaklığının 430 santigrat derece olduğu da verilen bilgiler arasında.

Güneş Sistemi dışında bugüne kadar binlerce exoplanet keşfedildi. Ancak ‘Gliese 486b’, bu tür gezegenler arasında dünyadan gözlemlenmesini kolaylaştıracak düzeyde yakın olanlardan birkaçı arasına girdi.

Araştırmada yer alan astronomlar, bu yıl gözlem yapmaya hazır hale gelecek uzay teleskopu ‘James Webb’ sayesinde önümüzdeki üç yıl içerisinde ‘Gliese 486b’nin bir atmosferinin olup olmadığının anlaşılabileceğini belirtiyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Hapis cezası onanan Gergerlioğlu AYM'ye başvurdu
Sonraki Haber
Tuzla'da et üretim fabrikasında yangın: İki işçi yaşamını yitirdi