Ana SayfaToplumsal Cinsiyet8 yıldır şiddete maruz bırakılan kadından ‘sözleşme’ tepkisi: Kadınlar ölümle burun buruna

8 yıldır şiddete maruz bırakılan kadından ‘sözleşme’ tepkisi: Kadınlar ölümle burun buruna

HABER MERKEZİ – Evli olduğu Mustafa Aslan tarafından 8 yıldır sistematik şiddete maruz bırakılan ve her an ölüm korkusuyla yaşayan Rahime Aslan, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına tepki göstererek, “Sizler kendi evinizde rahatça yaşar, tüm toplum hakkında karar verirken kadınlar ölümle burun buruna yaşıyor” dedi.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi‘nden çekilmesine tepkiler sürerken, erkek şiddeti artarak devam ediyor.

İstanbul’da yaşayan Rahime Aslan da yıllardır sistematik şiddete maruz bırakılan kadınlardan biri.

Rahime Aslan

Evli olduğu Mustafa Aslan tarafından 8 yıldır şiddete maruz bırakılan Rahime, çaresiz olduğunu düşündüğü için konuyu kamuoyuna ve ailesine dahi taşıyamadığını fakat artık isyan ettiğini ifade etti.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Rahime, “Bu sabah resmen ölüme terk edildim” dedi ve şunları söyledi:

Alnım çatladı, burnum kırıldı. 5 dikiş attılar. Vücudum hala kanlar ve morlar içinde. Çok fazla kan yuttuğum için yemek dahi yiyemez durumdayım, yediğim an kusuyorum. Sizler kendi evinizde rahatça yaşar, tüm toplum hakkında karar verirken kadınlar ölümle burun buruna yaşıyor. Ben kızımı büyütmek istiyorum. Onunla yaşama şansım olsun istiyorum.

‘Lütfen Sözleşme’yi kaldırmayın, ölmek istemiyoruz’

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına tepki gösteren Rahime, iktidarın, “Kadınlara yardım edeceğiz, şiddetin önünü alacağız” sözlerini hatırlatarak, kadınların artık bu acılara katlanamadığını, faillerin derhal cezalandırılması gerektiğini dile getirdi.

Evli olduğu erkeğin, 7 yaşındaki çocuğunun yanında kendisini bıçaklamak istediğini kaydeden Rahime, şu ifadeleri kullandı:

Ben bir bodrum dairesinde ayda birkaç kez gittiğim tekstil atölyesinden aldığım parayla yaşıyorum. Hayattaki tek varlığım kızım. Kızımın önünde mutfağa gidip bıçak aldı, beni bıçaklamak için salona geldi. Kızım Hejar bağırarak kucağıma atlayıp onun önüne geçti. Eğer önüme atlamasaydı şuan yaşamıyor olacaktım. Sonrasında kızımla kendimizi zar zor ailemin evine attık. Lütfen Sözleşme’yi kaldırmayın. Ölmek istemiyoruz.

Kadınlara seslendi: Birbirimizin çaresiyiz

Kadınların çaresiz olmadığını belirten Rahime, “Beni 1 ay eve hapsetti. Sürekli tehdit etti. Sokağa atmakla, ailemi öldürmekle tehdit etti. Hep korktum. Kadınlara kimsesiz olduğunu söylüyorlar. Kadınlar buna inanmasın, birbirimizin çaresiyiz, cesaretlenmeliyiz” diye konuştu.

Rahime, “Kızım uzaktan eğitim derslerine dahi giremiyor, internetimiz, materyalimiz yok. Çok zor şartlarda yaşama tutunmaya çalışıyorum. Bir erkek tarafından yaşamımın sona ermesini istemiyorum” ifadelerini kullandı.

Darp raporu almak üzere hastaneye gittiklerinde ise kendisini muayene eden doktorun sözlerini şu şekilde aktardı: “Beni kanlar içinde gören doktor dizlerine vurarak, ‘Kadınları öldürmek için sözleşmeyi kaldırdılar. Her gün kadınları kanlar için de mi göreceğiz’ dedi.”
Önceki Haber
Zadie Smith’ten 'Corona' üzerine denemeler: “Yapacak Bir Şey”
Sonraki Haber
Buldan: AKP 'Muaviye tarzı' bir iktidar ortaya çıkardı