Ana SayfaGüncel‘Adalet nöbeti’nin 17’nci günü: Gözaltına alınan Şenyaşarlar serbest

‘Adalet nöbeti’nin 17’nci günü: Gözaltına alınan Şenyaşarlar serbest

HABER MERKEZİ – Urfa Adliyesi önünde “adalet” talebiyle 17 gündür oturma eylemini sürdüren Şenyaşar ailesine müdahale eden polis, dövizlerin yer aldığı şövalelere el koydu. Ardından DTK ve DBP eşbaşkanlarının ziyareti sonrası gözaltına alınan Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar serbest bırakıldı.

Urfa’nın Suruç ilçesinde, 24 Haziran seçimleri öncesi AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar’ı yitiren Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın ‘adalet’ mücadelesi devam ediyor.

Şenyaşar ailesi, Urfa Adliyesi önünde ‘adalet’ talebiyle başlattıkları oturma eyleminin 17’nci gününde polis müdahalesiyle karşılaştı.

Sabah saatlerinde adliye önüne gelen Şenyaşarlar, diğer günlerden farklı olarak taleplerini şövalelerin üzerine bıraktıkları dövizlere yazdı. Bir süre sonra polisler, döviz ve fotoğrafların yer aldığı şövalelere zorla el koydu.

Uzun bir süre şövalelerin alınmasına karşı direnen Ferit Şenyaşar “17 gündür buradayız. Bu güne kadar bize ne dediyseniz yaptık. İlk başladığımızda içerdeydik bizi çıkardınız. Bundan sonra öldürseniz de buradan bir adım geri atmam” diyerek tepkisini gösterdi.

Ziyaret sonrası gözaltı

Eylemlerini polis ablukasında sürdürmeye devam eden Şenyaşar ailesi, daha sonra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ile Keskin Bayındır tarafından ziyaret edildi.

Ziyaret sırasında anne Şenyaşar’ın adaletin geleceğine dair umudunun kalmadığını ifade etmesi üzerine Öztürk, “Herkes için adalet bir gün gelecek” diyerek, sonuna kadar mücadelelerinde yanlarında olacaklarını ifade etti.

DTK ve DBP eşbaşkanları, ziyaretin ardından nöbet alanında bulunan Şenyaşar ailesinin avukatından davayla ilgili bilgi aldı.

Ablukada gerçekleşen ziyaretten hemen sonra ise Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar, polisler tarafından gözaltına alındı.

Anne ve oğlunun Urfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri öğrenilirken, haklarında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri” iddiasıyla işlem yapıldığı belirtildi.

Ne olmuştu?

14 Haziran 2018’de Urfa’nın Suruç ilçesinde, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ‘seçim gezisi’ esnafa saldırıya dönüşmüştü.

Yıldız’ın yakınları ile korumalarının işyeri ve akabinde hastanedeki saldırıları neticesinde esnaf Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Adil ve Celal Şenyaşar hayatını kaybetmişti. AKP’li vekilin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da olayda yaşamını yitirmişti.

Yaşanan olayın ardından hakkında yakalama kararı bulunan şüpheli Enver Yıldız, saldırıdan 15 ay sonra tutuklanmıştı. Olayda babası ve kardeşlerini kaybeden, kendisi de yaralanan Fadıl Şenyaşar da hala cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Ayrıca Şenyaşar ailesi bu cezasızlıktan kaynaklı Suruç’taki ev ve dükkanlarını boşaltmak zorunda kalmıştı.

Olaydan 18 ay sonra ise sadece işyerinde yaşananlara ilişkin dava açılmıştı.

Şenyaşar ailesine dönük saldırının yaşandığı hastane boyutuna yer verilmeyen iddianamede, tutuklu Fadıl Şenyaşar ve yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın da aralarında olduğu 13 kişiye, “öldürme, öldürmeye teşebbüs, yaralama, mala zarar verme, ateşli silah bulundurma” gibi suçlamalar yöneltilmişti.

İddianame, Urfa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, dava ‘güvenlik gerekçesi’ ile Malatya’ya nakledilmişti.

Yargılamaya 15 Nisan 2020’de başlanırken, 20 Kasım’da yapılan dördüncü duruşmada mütalaasını mahkemeye sunan savcı, tutuklu Fadıl Şenyaşar’a bir kez “kasten öldürme”, sekiz kez “kasten öldürmeye teşebbüs” iddialarıyla 150 yıla kadar hapis cezası istemişti. Enver Yıldız için ise “ağır tahrik ile öldürme” suçundan 12 yıla kadar hapis cezası, diğer sanıkları için ise “basit yaralama”dan ceza istenmişti.

Davanın Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan 12 Mart 2021 tarihli altıncı duruşmasında ise Şenyaşar ailesi avukatları, mahkemeden tutuksuz sanıklardan İbrahim Yıldız’ın tape kayıtlarının dosyaya eklenmesi, soruşturmanın genişletilmesi, olaya ilişkin harici bulgu ve delilerin tespit edilmesi, işyeri ve hastane boyutlarıyla ikiye ayrılan soruşturmanın birleştirilmesinin yanı sıra esasa dair ek süre taleplerinde bulunmuştu. Ancak mahkeme, tüm talepleri reddederek bir sonraki duruşmayı 2 Nisan’a ertelemişti.


Karınca, Mezopotamya AjansıÖnceki Haber
Sorgun Cumhuriyet Savcısı Özlem Salkım evinde vuruldu
Sonraki Haber
Adana'da Suriyeli bir kadın öldürülmüş halde bulundu