Ana SayfaDünyaAlmanya Dışişleri’nden Kavala ve Demirtaş uyarısı

Almanya Dışişleri’nden Kavala ve Demirtaş uyarısı

HABER MERKEZİ – Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de insan hakları durumunun iyileşmesinde AİHM kararlarının derhal ve eksiksiz şekilde uygulanmasının ölçü olarak alınacağını vurgulayarak, Kavala ve Demirtaş dosyalarına işaret etti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “İnsan Hakları Eylem Planı”yla ilgili olarak değerlendirmede bulundu.

Bakanlıktan DW Türkçe’ye yapılan değerlendirmede, özellikle medya mensupları, muhalifler ve sivil toplum temsilcilerine yönelik davalarda, yöneltilen suçlamaların “terörle mücadele yasası”ndakilere dayandırılmasının son yıllarda çok endişe verici boyuta ulaştığına dikkat çekildi.

İnsan haklarının iyileşmesinde düşünce özgürlüğü ile hızlı ve adil yargılamanın büyük rol oynadığını vurgulayan Almanya Dışişleri Bakanlığı, sunulan eylem planı çerçevesinde öngörülen yıllık raporların yerine getirilmesi halinde, planın Türkiye’deki insan haklarının durumunda iyileşme sağlamaya katkıda bulunabileceğini vurguladı, ancak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri bulunduğuna da işaret etti.

Bu noktada baz alınacak ölçütün Türkiye’nin hem Avrupa Birliği (AB) aday ülkesi hem de Avrupa Konseyi üyesi olması sebebiyle yerine getirmeyi taahhüt ettiği uluslararası standartlar olacağının altı çizildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği kararların derhal ve eksiksiz biçimde yerine getirilmesi gerektiğine işaret eden bakanlık, AİHM kararlarının yerine getirilmesi üzerinden bakıldığında da özellikle Osman Kavala ile Selahattin Demirtaş’ın ivedilikle serbest bırakılması gerektiği uyarısında bulundu.

Almanya’nın halen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı’nı yürüttüğü, AİHM kararlarının uygulanıp uygulanmadığını izleyen ve halihazırda Macaristan’ın dönem başkanlığında olan Bakanlar Komitesi’nin sorumlu komisyonunun 9-11 Mart tarihlerinde yapacağı oturumda Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulama yükümlülüğünü yerine getirmesi için Almanya’nın özellikle çalışacağı bildirildi.

  Osman Kavala’yı bırakmayan Türkiye’ye yaptırım çağrısı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
13 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan erkek tutuklandı
Sonraki Haber
HDP'den yargı mensuplarına: Siz siz olun AKP’ye güvenmeyin