Ana SayfaDünyaAmazon: LGBTİ+ kimliğini bir ‘akıl hastalığı’ gibi gösteren kitapları satmıyoruz

Amazon: LGBTİ+ kimliğini bir ‘akıl hastalığı’ gibi gösteren kitapları satmıyoruz

HABER MERKEZİ – Online alışveriş sitesi Amazon, LGBTİ+ kimliğini bir ‘akıl hastalığı’ gibi gösteren kitapları satmama kararı aldığını açıkladı.

İnternet üzerinden satış yapan ABD merkezli site Amazon, LGBTİ+ kimliğini bir ‘akıl hastalığı’ gibi yansıtan kitapları satmayacağını bildirdi.

Amazon, Ryan Anderson’ın 2018’de basılan “When Harry Became Sally- Harry, Sally Olduğunda” adlı kitabını internet mağazaları, e-book ve sesli kitap platformlarından kaldırdı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Amazon’un kitabı 21 Şubat’ta kaldırmasından kısa süre sonra Cumhuriyetçi Senatörler Marco Rubio, Josh Hawley, Mike Braun ve Mike Lee, bir mektup yollayıp, şirketten kararın açıklanmasını istedi.

Amazon ise verdiği yanıtta senatörlere “tüm perakendeciler ne tür bir seçki sunacakları konusunda kararlar verir” dedi ve devamla şunları aktardı:

Belirli içerikleri satmama hakkımızı saklı tutuyoruz. Müşterilerimize tüm siyasi yelpazede, çok farklı görüşler bulunan içerikler sunuyoruz. Sattığımız içeriği dikkatle değerlendiriyoruz ve düzenli olarak gözden geçiriyoruz. LGSTQ+ kimliğini bir akıl hastalığı gibi gösteren kitapları satmama kararı aldık.

Amazon, kitabın dağıtımcısına önceden bildirim yapıldığını ve kitabın “içerik kurallarını ihlal ettiği için” kaldırıldığının bildirildiğini de belirtti.

Senatör Anderson ve Encounter Kitap ortak açıklamalarında kararı eleştirdi ve “önemli konulardaki tartışmaları kapatmanın hiçbir yarar sağlamayacağını” dile getirdi.

Öte yandan geçen hafta Temsilciler Meclisi LGBT ayrımcılığını yasaklayan bir tasarı geçirmişti.

Ancak Eşitlik Yasası’nın hala Senato’dan geçmesi gerekiyor. Şu ana dek Senato’da 50 sandalyeye sahip Cumhuriyetçi üyelerden hiç biri yasaya destek vereceğini söylemedi.
Önceki Haber
Sevcan Demir'in ölümü: Kenan Danış ölümle tehdit etmiş
Sonraki Haber
Vali Yerlikaya: 65 yaş ve üstünde aşı oranı yüzde 68