Ana SayfaManşetBarikatları aşan kadınlar: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz

Barikatları aşan kadınlar: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto etmek için Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar, “Açıkça söylüyoruz: Ya görevinizi yapın ya da istifa edin, çünkü bizim bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” dedi.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi‘nden Cumhurbaşkanı kararı ile çekilmesine tepkiler yükselmeye devam ediyor.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, sözleşmenin feshedilmesini Kadıköy’de bulunan İskele Meydanı’nda yaptığı açıklama ile protesto etti.

Meydana yürüyüş yaparak gelen kadınlar birçok yerde kendilerini engellemeye çalışan polislere, “Kadınları değil katillere engel” sloganıyla yanıt verdi.

Tüm engellemelere rağmen yürüyüşlerini devam ettiren kadınların ses cihazlarına polisler tarafından el konulması ve bir grup kadının alana girişinin engellenmesi üzerine uzun süre gerginlik yaşandı.

Kadınların direnişi üzerine polisler ses cihazını teslim etmek ve engellemeleri kaldırmak zorunda kaldı.

Kadınlar adına açıklama yapan grup üyesi İrem Kayıkçı, sözleşmenin feshedilmesinden beri direnişte olduklarını ifade ederek şunları söyledi:

İstanbul Sözleşmesi hala yürürlükte ve her satırını uygulatana kadar mücadeleye devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni böylece feshedebileceğini sananlara kötü bir haberimiz var. Tek başına tüm kadınlar adına karar almaya cüret edenlere kötü bir haberimiz var. ‘İstanbul Sözleşmesi’ni geri çektirmeyi başardık, sıra 6284 sayılı kanunda’ diye sevinenlere kötü bir haberimiz var.

Biz buradayız. Her yerdeyiz. İsyandayız. Daha bu hafta içi, bir gün içinde en az 4 kadın öldürüldü. İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmeye harcanan çaba, uygulamak için harcansaydı hayatta olabilirlerdi. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamakla yükümlü olduğu halde uygulamayanlar, şiddeti önlemeyenler, cezasız bırakanlar, eşitliği sağlamayanlar bu cinayetlerin suç ortağı.

Kayıkçı, “Açıkça söylüyoruz: Ya görevinizi yapın ya da istifa edin, çünkü bizim bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok. Yaşama hakkımızın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden de, tek bir hakkımızdan da vazgeçmiyoruz. Herkesi toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana kadar mücadelemizi birlikte büyütmeye çağırıyoruz” dedi.
Önceki Haber
Kadın cinayeti: Olgun Gül, Necla Demirbaş'ı öldürdü
Sonraki Haber
Son 24 saatte 30 bin 21 vaka, 151 can kaybı