Ana SayfaDünyaBiden: Putin bedelini ödeyecek

Biden: Putin bedelini ödeyecek

HABER MERKEZİ – ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik “2020 seçimlerini Donald Trump lehine çevirme çabalarının bedelini çok yakında ödeyecek” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, ilk mülakatını verdiği ABC televizyonunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i hedef aldı.

ABD istihbaratının seçimlere müdahale konusunda hazırladığı son raporu sorulan Biden, “Putin, 2020 seçimlerini Donald Trump lehine çevirme çabalarının bedelini çok yakında ödeyecek” ifadelerini kullandı.

Rusya büyükelçisini Moskova’ya çağırdı

Biden’ın bu sözlerinin ardından Rusya, Washington’daki büyükelçisini Moskova’ya çağırdı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov, ABD ile ilişkiler bağlamında ne yapılacağını ve nereye taşınacağını analiz etmek üzere istişarelerde bulunmak üzere Moskova’ya çağırıldı” dedi.

“ABD seçimlerine müdahaleyi Putin yönetti” iddiası

ABD istihbarat yetkilileri, Rusya’nın 2020 başkanlık seçimlerinde Joe Biden’a karşı Donald Trump’ın müttefikleri ve yönetimi aracılığıyla yanıltıcı ve asılsız iddialar yaymaya çalıştığı sonucuna vardığını belirtti.

Ulusal İstihbarat Dairesi tarafından yayımlanan 15 sayfalık raporda, Trump’ın müttefiklerince 3 Kasım seçimlerine giden süreçte Rusya ile bağlantılı Ukraynalı kişiler tarafından Biden’a karşı yapılan iddiaların yayılarak Moskova’nın elinin güçlenmesinin sağlandığı öne sürüldü.

Raporda, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Moskova’nın 2020 ABD başkanlık seçimlerine müdahale çabalarını yönetmiş olmasının mümkün olduğu da belirtildi.

Rusya’nın seçimlere müdahale çabalarına Putin’in onayını almadan hareket etmeyecek üst düzey ulusal güvenlik ve istihbarat yetkililerinin katıldığı kaydedildi.

Moskova: Asılsız

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise ABD istihbaratının raporunu “yanlış, kesinlikle asılsız ve dayanaksız” olarak nitelendirdi.

Rusya’nın ne 2020’deki seçimlere ne de daha önceki seçimlere müdahale ettiğini belirten Peskov, bu yönde bir iddianın “zaten yıpranmış olan Rusya-ABD ilişkilerine zarar vereceğini” söyledi.


Karınca, Amerika’nın Sesi, DW TürkçeÖnceki Haber
Gazeteci Demirhan'a “Cumhurbaşkanına hakaret”ten para cezası
Sonraki Haber
Mehmet Sezici boşanma aşamasında olduğu Nurdan'ı ağır yaraladı