Ana SayfaGüncelBilim Kurulu üyesi: Salgında 3’üncü piki yaşamak üzereyiz

Bilim Kurulu üyesi: Salgında 3’üncü piki yaşamak üzereyiz

HABER MERKEZİ – Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Varyantların da katkısıyla 3’üncü piki yaşamak üzereyiz. Halen zorunlu olmadıkça kalabalıklara girmemeli, misafir kabul etmemeli, misafirliğe gitmemeliyiz, özellikle kapalı/kalabalık ortamlarda maskesiz asla durmamalıyız” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, pandeminin 1’inci yılında Twitter üzerinden uyarılarda bulundu.

Şimşek Yavuz, “Varyantların da katkısıyla 3’üncü piki yaşamak üzereyiz. Halen zorunlu olmadıkça kalabalıklara girmemeli, misafir kabul etmemeli, misafirliğe gitmemeliyiz, özellikle kapalı/kalabalık ortamlarda maskesiz asla durmamalıyız” dedi.

Daha önce Corona virüslerine bağlı kesin kanıtlanmış pandemi olmadığını belirten Bilim Kurulu üyesi, şunları söyledi:

Ama 1889’daki Rus gribinin insan Corona virüsü OC43’e bağlı olabileceği konusunda sınırlı veri var. Bu pandemi 1889-1895 arasında, en ağır etkisi 1’inci yılda olmak üzere 5 yıl falan sürmüş. Bilimin gücüyle bu pandeminin 5 yıl sürmeyeceğini düşünüyorum. 1 yıl olmadan etkili onlarca aşı kullanılmaya başlandı, varyantlar ve etkileri yakından izleniyor, tanımlanıyor, etkili oral antiviral bulunmasına çok yakınız, tek ihtiyacımız biraz daha sabırlı ve akılcı olmak
Önceki Haber
1 yıllık Covid-19 raporu: Önlemler yetersiz, süreç şeffaf değil, vakalar artışta
Sonraki Haber
Sevcan Demir'in vücudunda darp izleri bulundu, 'intihar' iddiasında bulunan Kenan Danış tutuklandı