Ana SayfaCezaevleriCezaevlerindeki açlık grevi 97. gününde: ‘Tutuklular nefessiz kalmış’

Cezaevlerindeki açlık grevi 97. gününde: ‘Tutuklular nefessiz kalmış’

HABER MERKEZİ – “Tecridin ve baskıların sonlandırılması” talebiyle cezaevlerinde başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi 97’nci gününde. Tutukluların durumuna dikkat çeken doktor ve sağlıkçılar, eylemcilerin ağır bedensel hasarlar alabileceğini belirterek, taleplerin kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Cezaevlerindeki siyasi tutukluların, “PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde süreklileşen tecridin sonlandırılması” talebiyle, kendilerine yönelik salgın sürecinde artan hak ihlallerini de protesto amacıyla başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi sürüyor.

Gruplar halinde beşer gün boyunca sürdürülen eylem 97’nci gününde.

Eylemin başladığı 27 Kasım’dan bu yana 100’den fazla cezaevine yayılan açlık grevinde binlerce tutuklunun yer aldığı belirtiliyor.

Cezaevlerindeki eyleme destek amacıyla Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki Mahmur ile Yunanistan’daki Lavrio mülteci kamplarında kalanlar da açlık grevinde.

Toplumun çeşitli kesimlerinden de eylemcilere destekler gelmeye devam ediyor. Eylemlere yönelik sessizliğe tepki gösteren doktor ve sağlık çalışanları, eylemcilerin durumuna dikkat çekti.

‘Tecrit zihinsel ve psikolojik bir saldırı’

Mezopotamya Ajansı’ndan Naci Kaya ve İdris Sayılğan’a konuşan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Ekmez, tutukluların bir buçuk yıl aradan sonra yeniden açlık grevine başlamasına sebep olan koşullara işaret ederek, “Çok açık ki tecrit ve izolasyona karşı eylemdeler. Tutuklular başta İmralı olmak üzere tüm cezaevlerinde tecrit ve izolasyonun son bulmasını istiyorlar” dedi.

Devletin her geçen gün tecridi ağırlaştırdığını belirten Ekmez, bunun zihinsel ve psikolojik bir saldırı olduğunu kaydetti.

Pandemi döneminde ise tecridin daha da ağırlaştırıldığını kaydeden Ekmez şunları söyledi:

Bazen İstanbul Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği (İHD) gibi kurumlara tutuklular tarafından mektuplar gönderiliyor. Mektuplarda gördüğümüz kadar insanlar nefessiz kalmışlar artık. Ağır bir tecride karşı açlık grevlerindeler.

‘Grev bedensel olarak büyük riskler doğuruyor’

Ekmez, grevlerin dönüşümlü olarak devam etmesinin hafife alınmaması gerektiğini vurguladı.

Bu tutuklular büyük açlık grevinden çıkalı bir buçuk yıl oldu. Zaten halen fiziki olarak toparlanmamışlardı. Bu kadar kısa bir süre içerisinde yeniden greve başladılar. Grevlere hep ölüm sınırı olarak bakılır ancak bu hatalı bir yaklaşımdır. Şu an devam eden grevler de bedensel olarak büyük riskler doğuruyor. Şimdi ölümlerden bahsedemesek de ileriki süreçlerde fiziki olarak ağır bedensel hasarlardan söz edebiliriz. Aynı zamanda mevcut koronavirüs salgını da ayrı bir risk oluşturuyor.

Devletin her tutuklunun sağlığını korumakla yükümlü olduğunu hatırlatan Ekmez, şöyle devam etti:

Devlet tutukluların sağlıklarıyla ilgilenmeli ve sağlıklarını garanti altına almalıdır. Ancak burada görüyoruz ki devlet rolünü oynamak bir yana, sağlıklarını tehlikeye atıyor. Bu nedenle bir sağlık kurumu ve demokratik bir sivil toplum kurumu olarak, devletin bu politikalardan vazgeçmesini ve tutukluların sağlıklarını koruyacak politikalar üretmesini istiyoruz.

‘Pandemide tecrit uygulamaları derinleşti’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şubesi Eşbaşkanı Yasemin Bakır da tecridin siyasi iktidarın politikası haline geldiğini ifade etti.

Pandemi süreciyle birlikte tecrit politikalarının derinleştiğini dile getiren Bakır, bu süreçte hak taleplerinin iktidar tarafından baskılandığını söyledi.

Toplum pandemiyle birlikte evlere hapsolurken, cezaevlerindeki tecrit uygulamaları da derinleşti. Salgın döneminde başlatılan eylemin ciddi anlamda sorgulanması gerekir. Onun için konu hakkında bir an önce girişimlerin olması gerekiyor. Sorunların yaşanmaması için acilen bir şeylerin yapılaması gerekiyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Twitter aşılarla ilgili yanlış bilgi yayanları engelleyecek
Sonraki Haber
HDP’yi kapattıktan sonra mumla arayacaklar