Ana SayfaGüncelDoktora oksijen tüpüyle saldıran İhsan Aydın’a 5 yıl hapis cezası

Doktora oksijen tüpüyle saldıran İhsan Aydın’a 5 yıl hapis cezası

HABER MERKEZİ – Trabzon’da hastanede, doktor Esra Ersöz Genç ile hemşire ve güvenlik görevlisine saldırıp, oksijen tüpüyle kovalayan İhsan Aydın’a 5 yıl hapis cezası verildi.

Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi gören akciğer kanseri ve Covid-19 tanısı konulan bir hastanın hayatını kaybetmesi sonrası, hasta yakınları 26 Nisan 2020’de doktor Esra Ersöz Genç’e, hemşire Merve Aydın ve güvenlik görevlisi Gökhan Bezan’a saldırmıştı.

Doktoru oksijen tüpüyle kovalayan saldırganlar, hekim ve sağlık çalışanlarının bile kontrollü ve özel koruyucu ekipmanla girdiği bölgeye, topluca girerek, camlara ve tıbbi cihazlar zarar vermişti.

Saldırıdan sonra gözaltına alınan ve sevk edildiği adliyeden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan İhsan Aydın hakkında 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Yapılan yargılama sonunda tutuksuz sanık İhsan Aydın, ‘silahla yaralamaya teşebbüs’ suçundan beraat ettirilirken, ‘kamu malına zarar verme’ suçundan 5 ay, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan 5 ay, ‘silahla tehdit’ suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün ve ‘iş yeri dokunulmazlığını ihlal’ suçundan 1 yıl 15 gün olmak üzere toplam 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Türkiye Acil Tıp Derneği vekili Avukat Gonca Karakaptan, davaya ilişkin şunları söyledi:

Sağlık çalışanlarına karşı bu düşmanca tavırları görmek, duymak gerçekten çok üzücü. Sanık hakkında adil ve caydırıcı bir karar verildiğine inanıyorum. Derneğimiz dava süreci boyunca Esra hanımı yalnız bırakmamak için elinden geleni yaptı. Bu süreçte yanımızda olan KTÜ Acil Tıp Anabilim Dalı ve Dernek Başkanı Sayın Prof. Dr. Süleyman Türedi ile KTÜ Farabi Hastanesi’ne de teşekkür ediyorum.
Önceki Haber
Akşener'den Erdoğan'a: O iş kadınlar 'bitti' demeden bitmez
Sonraki Haber
İş mahkemesi: Yurtiçi Kargo çalışanı 'sendikal nedenle' işten çıkarıldı