Ana SayfaGüncelDokuz partiden HDP’ye destek: Gasp edilen hepimizin iradesidir

Dokuz partiden HDP’ye destek: Gasp edilen hepimizin iradesidir

HABER MERKEZİ – HDP’ye açılan kapatma davasına tepki gösteren dokuz siyasi parti, “Gasp edilmeye çalışılan hepimizin iradesi, saldırı altında olan demokratik hak ve özgürlüklerimizdir” açıklaması yaparak, dayanışma mesajı verdi.

Birleşik Devrimci Parti, Demokratik Bölgeler Partisi, Emek Partisi, Emekçi Hareket Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Toplumsal Özgürlük Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Yeşil Sol Parti Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kapatma davası açtığı Halkların Demokratik Partisi’yle dayanışma açıklaması yaptı.

Davanın muhalefeti etkisizleştirme amacı taşıdığına vurgu yapılan açıklamada, buna izin vermeyecekleri vurgulandı ve şöyle denildi:

Millet iradesini dilinden düşürmeyen, hukuk reformu ve insan hakları eylem planı açıklayan tek adam rejimi, milyonlarca seçmenin iradesini temsil eden Halkların Demokratik Partisi’nin kapatılması için harekete geçti. Demokratik siyaset yapmaktan başka suçu olmayan yüzlerce kişi en temel siyasi haklarından yoksun bırakılmaya çalışılıyor. Ağır bir anayasal suç işlenmektedir. Çok açıktır ki, ülkeyi salgında ölüm, işsizlik ve yoksulluk sarmalına sokan, toplumsal desteğini yitiren tek adam rejimi, iktidarın demokratik bir biçimde değişmesi umudunu yok etmek istemektedir.

Biz bu ülkenin demokratik hak ve özgürlüklerden yana kurumları olarak HDP’ye yöneltilen kapatma tehdidinin, ülkedeki bütün demokratik muhalefeti hedef aldığının bilincindeyiz. Bu saldırının hedefi, yalnızca HDP değil, toplumun büyük bedeller ödeyerek yaratığı ve geliştirdiği tüm demokratik birikimdir. Gasp edilmeye çalışılan hepimizin iradesi, saldırı altında olan demokratik hak ve özgürlüklerimizdir. İktidarın tüm muhalefete yönelik bu hukuk dışı saldırısına karşı ülkemizin adil demokratik barış içinde yaşayacağı günler için Halkların Demokratik Partisi’yle birlikte adalet mücadelesini sürdüreceğimizi beyan ediyoruz.
Önceki Haber
Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı: LGBTİ+'lara yönelik saldırıyı kınıyoruz
Sonraki Haber
Levent Gültekin’e saldırıda iki kişi tutuklandı