Ana SayfaGüncelGazeteci Demirhan’a “Cumhurbaşkanına hakaret”ten para cezası

Gazeteci Demirhan’a “Cumhurbaşkanına hakaret”ten para cezası

HABER MERKEZİ – Gazeteci Ali Ergin Demirhan’a, Sendika.Org’da yayımlanan haberler gerekçe gösterilerek açılan davada “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla 7 bin TL para cezası verildi.

Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan hakkında, Ocak ve Mart 2018 tarihleri arasında sitede yayımlanan haberler gerekçesiyle “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması İstanbul 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmada Demirhan ve avukatları hazır bulundu.

Esas hakkındaki mütalaaya ilişkin beyanda bulunan Demirhan, “Suçlama önce örgüt propagandasıydı sonra ondan beraat ettirildim. Cumhurbaşkanına hakaretten cezalandırılmam istendi. Suçlama konusu haberler ifade özgürlüğü kapsamındadır. Hakaret söz konusu değildir. Bu dava siyasi konjonktüre göre açılmıştır” diyerek beraatini istedi.

Ardından söz alan Demirhan’ın avukatları da Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) maddelerine atıf yaparak, hakaret suçu unsurlarının oluşmadığını, suçlama konusu haberlerin ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını, haberlerin hareket değil barış ve kardeşlik mesajı içerdiğini ifade etti.

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Demirhan’a “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 7 bin TL para cezası verdi.
Önceki Haber
'Boğaziçi' davasında tutuklu öğrencilere tahliye
Sonraki Haber
Biden: Putin bedelini ödeyecek