Ana SayfaGüncelGergerlioğlu’ndan ‘yarım ağızlı’ eleştirenlere tepki: Net olun

Gergerlioğlu’ndan ‘yarım ağızlı’ eleştirenlere tepki: Net olun

HABER MERKEZİ – Meclis’ten yaka paça gözaltına alınan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, polis zoruyla Meclis’ten çıkarılması talimatı veren Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un istifasını istedi. Yaşananların 600 milletvekilinin onuruyla ilgili olduğunu vurgulayan Gergerlioğlu, ‘yarım ağızlı’ eleştiri yapanlara ise “Net bir şekilde duruşlarını göstersinler” çağrısı yaptı.

Hakkında verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanınca milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’na, cezasının infazı için 10 gün içerisinde ‘teslim olması’ istenerek tebligat yapıldı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen tebligatta Gergerlioğlu’nun, 10 gün içerisinde cumhuriyet savcılığına teslim olması gerektiği, aksi takdirde yakalama kararı çıkarılacağı belirtildi.

Gazete Duvar’a konuşan Gergerlioğlu,  “Ben şu anda evimde ‘Adalet Nöbeti’ne devam ediyorum. Medya kuruluşları yoğun bir şekilde arıyor. Mesajlarımı veriyorum. Benim teslim olmak gibi bir acelem yok. Bakalım sonunda ne olur, ona göre bakacağız” dedi.

‘Cezaevinde de adalet nöbetine devam edeceğim’

Yapılan tebliğin ardından hakkında tutuklama kararı çıkarılması durumunda cezaevine girerse, burada da ‘Adalet Nöbeti’ne devam edeceğini belirten Gergerlioğlu, “Cezaevinde de ‘Adalet Nöbeti’ne devam edeceğim. Ne zindan ne de Meclis yasakları bizi engelleyebilir. Şu anda gitsem beni Meclis’e almazlar. Dün vekil arabaları arattıran Mustafa Şentop bizim Meclis’e girmemizden korkuyor. Vekil arabalarının bagajında Ömer Faruk Gergerlioğlu arattıran bir Şentop’tan bahsediyoruz” dedi.

‘Şentop’un derhal istifa etmesi lazım’

Abdest aldığı sırada, üzerinde pijamalarıyla, ayakkabılarını dahi giymesine izin verilmeden Meclis’ten gözaltına alınan Gergerlioğlu hakkında başlatılan yeni soruşturmaya da tepki gösterdi.

Milletvekilliğinin düşürülmesiyle Meclis’e ilk, gözaltına alınmasıyla da ikinci darbenin yapıldığını belirten Gergerlioğlu şöyle devam etti:

18 Mart tarihli bir yalan ve iftira videosuyla gözaltına alındım. Slogan atılmadığı halde alavere ile Meclis görevlileri bir tutanak tutmuş. Meclis Başkanlığı’nın onayıyla tutulan bir tutanaktan bahsediyorum. Böyle bir rezalet olabilir mi? Meclis Başkanlığı eliyle yalan ve iftira dolu bir video tutanağa geçiriliyor, bu tutanak savcılığa gönderiliyor ve savcılık da harekete geçiyor. Mustafa Şentop’un derhal istifa etmesi lazım.

‘Eleştireceklerse net duruş göstersinler’

Yaşananların sadece kendisi ya da partisi HDP’nin meselesi olmadığını, 600 milletvekilinin onurunun söz konusu olduğunu belirten Gergerlioğlu, tüm siyasi parti temsilcilerine çağrıda bulundu.

600 vekil de en az benim kadar net bir tepki göstermelidir. Bunu da eleştiriyorum. İnsanlar yarım ağız ‘Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun tutuklanması yanlış bir şey’ diyor. Böyle bir şey yok. Eleştireceklerse, karşı duracaklarsa net bir şekilde duruşlarını göstersinler. Her partiye çağrım var. Yarım ağız bir açıklama istemiyorum. Bu milletin iradesine karşı bir skandaldır.

Sabahın köründe bana pusu kurulmuş. Polisler benim yalnız bir şekilde lavaboya gitmemi pusu kurarak izlemişler. Tek başıma alınmak, bunu videoya çektirmemek, danışmanları odaya kilitlemek suretiyle pusu kurulmuş. Bir milletvekilinin lavaboda abdest aldığı sırada alıp götürmek için pusu kurulmuş. Namaz kıldırılmamış. Pijama, terlikle karakola götürülmüş. Bunun karşısında 600 vekil susacaksa yazıklar olsun derim. Şu ana kadar daha yumuşak ifadeler kullanıyordum. Bugünden sonra tüm vekillere tepkinizi gösterin diyorum. Milletin yanında mısınız, bu tiyatroyu sergileyen Şentop’un yanında mısınız? Şentop’un istifa etmesi gerekir.
Önceki Haber
Almanya Dışişleri Bakanı: Türkiye yanlış sinyaller gönderiyor
Sonraki Haber
Cezaevinden izinli çıktı, boşanma aşamasında olduğu kadını öldürdü