Ana SayfaGüncelHDP’den Bahçeli’nin sözlerine yanıt

HDP’den Bahçeli’nin sözlerine yanıt

HABER MERKEZİ – HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü Ümit Dede, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “HDP’nin kapatılması kadar AYM’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır” sözlerine yanıt verdi. Dede, Bahçeli’nin HDP’yi ve AYM’yi hedef alarak suç işlediğini belirterek, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı üzerinden kurduğu baskının benzerini AYM üzerinde de kurarak, hukukun dışına itmeye, siyaseten kendi istekleri doğrultusunda bir AYM dizayn etmeye dönük girişimlerdir” dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle açılan davada, eksiklik tespit ettiği iddianameyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade etti.

AYM’nin bu kararının hemen ardından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP iddianamesini usul eksiklikleri nedeniyle iade eden AYM’yi hedef alarak “Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Kararın oy birliğiyle alınmış olması AYM’ye duyulan güveni arttırdı”

İddianamenin iade edilmesini ve Bahçeli’nin açıklamalarını HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü Ümit Dede, Mezopotamya Ajansı’ndan Diren Yurtsever’e değerlendirdi.

İddianamenin kendilerine tebliğ edilmediğini belirten Dede, şunları söyledi:

İddianame birçok eksikliklerle doluydu. Bu metine bir iddianame demek kesinlikle mümkün değildi. Türkiye’nin tüm saygın hukukçuları bu iddianame ile bir partinin kapatma davası açılamayacağını ifade ediyordu. Dolayısıyla bizim beklentimizde bu yöndeydi. AYM’nin iddianameyi iade edeceğini düşünüyorduk.

Bu karar bizim açımızdan sürpriz olmadı. AYM’nin oy birliğiyle bu kararı vermiş olması, AYM’ye duyulan güveni arttırmıştır. AYM adına da hukuk adına da önemli bir karar olduğunu özellikle belirtmek gerekir.

“Bu asla kabul edilemez ve suçtur”

Bahçeli’nin açıklamalarına dair ise Dede, “Bunu daha önce hem Bahçeli hem de AKP sözcüleri defalarca yargıya müdahale anlamına gelecek bu sözleri sarf ettiler. İlk defa mahkemeyi hedef almıyorlar ya da ilk defa savcıları hedef almıyorlar” dedi ve ekledi:

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk yargı sistemini kendi siyasal menfaatlerinin bir aracı olarak görme eğiliminden kaynaklıdır. Ne yazık ki Türk yargı sisteminde siyasi iktidarın bu müdahaleleri karşısında, bu müdahalelere maruz kalan ve bu doğrultuda hareket eden yargıçlar ve savcılar olduğunu biliyoruz.

Daha önce AİHM’e karşı aşağılayıcı sözler ifade etmişlerdi. AİHM gibi saygın bir kurumun kararlarını tanımadıklarını söylemişlerdi. AYM’nin Türk yargısı adına yüz akı kararı üzerinden de AYM’ye bir saldırma durumu söz konusu. Bu asla kabul edilemez ve suçtur.

“AYM’yi dizayn etmeye dönük girişimleri”

Daha önce de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı üzerinden baskı oluşturulduğuna dikkat çeken Dede, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bugün AYM’nin iddianameyi iade sebepleri şunu gösteriyor ki; savcı MHP ve AKP’nin sözcülerinin, başkanlarının bu açıklamalarından etkilenerek alel acele bir belge hazırlamış. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı düzeyinde hukukçunun bu kadar hatalarla dolu bir iddianameyi alel acele hazırlamasında da bizce özellikle MHP liderinin ve AKP sözcülerinin baskısı etkili olmuştur.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı bu baskılar altında bir utanç belgesi hazırlamıştır. Ve bugün bu belgenin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gibi üst bir makam eliyle hazırlanmış olması ve bunun AYM tarafından iade edilmiş olması Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve tüm savcılar adına  bir utançtır.

Burada Devlet Bahçeli’nin payı az değildir. Bugün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı üzerinden kurduğu baskının benzerini AYM üzerinde de kurarak, hukukun dışına itmeye, siyaseten kendi istekleri doğrultusunda bir AYM dizayn etmeye dönük girişimlerdir. Daha öncede ifade etmiştik yargıyı etkilemeye dönük bu söylemler TCK’nin 288’inci maddesinde belirtildiği üzere suçtur.


  Anayasa Mahkemesi HDP iddianamesini Yargıtay'a iade ettiÖnceki Haber
Kadınlar Galata Köprüsü’nden seslendi: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz
Sonraki Haber
TJA aktivisti Seyhan Başak tutuklandı