Ana SayfaGüncel“İktidar kendisine oy vermeyen bütün Kürtleri cezalandırmak istiyor”

“İktidar kendisine oy vermeyen bütün Kürtleri cezalandırmak istiyor”

HABER MERKEZİ – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’e getirilen fezlekelerle ilgili “Böyle bir ortamda eğer siz dokunulmazlığın kaldırılmasına ‘evet’ derseniz demokrasiye ihanet etmiş olursunuz” dedi. Demirtaş ve Kavala’nın serbest bırakılması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, HDP’nin kapatılması yönündeki çağrılara ilişkin ise “İktidar kendisine oy vermeyen bütün Kürtleri cezalandırmak istiyor” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT TV özel yayınında gündeme dair soruları yanıtladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “İnsan Hakları Eylem Planı”na değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, insan hakları konusunda “İktidar hangi adımları atsa samimiyet adımı olarak görürsünüz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ diye açılan davaların tamamından vazgeçilmesi lazım. Tutuklu olanlara Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının derhal uygulamaya konması lazım. Selahattin Demirtaş’ın, Osman Kavala’nın derhal bırakılması lazım. Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamayan yargıçların derhal görevden alınması lazım.

CHP lideri, “Erdoğan samimiyse o yargıçları yargının tamamen dışına çıkarması lazım. Birkaç böyle güzel davranışlar yaparsa biz de deriz ki ‘Bu konuda samimi adımlar’ atılıyor” diye ekledi.

“HDP kapatılsın” çağrıları

Cumhur İttifakı için “Bir koltuğun korunmasına yönelik olarak bir araya gelen bir ittifak” yorumunda bulunan Kılıçdaroğlu, HDP’nin kapatılması yönündeki çağrılar ve yargının harekete geçmesiyle ilgili ise şunları söyledi:

HDP’yi kapatarak 6,5 milyon kişiyi cezalandıracaksanız bunun adı demokrasi değil. İktidar kendisine oy vermeyen bütün Kürtleri cezalandırmak istiyor.

Muhafazakar Kürtler de buna karşılar. Siz Kürtleri neden muhatap alıp onları cezalandırmak istiyorsunuz? (Devlet) Bahçeli kesinlikle HDP’nin kapatılmasını istiyor ama AKP’nin bu kadar sert bir çıkışın doğru olmadığı yönünde düşüncesi var. Biz parti kapatarak ne elde ettik bugüne kadar? Hiçbir şey elde edemedik.

Seçim barajı

Seçim barajıyla ilgili partisinin görüşünü ve MHP’nin bu konudaki tutumunu da değerlendiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

Sayın Bahçeli ne kadar bastırır, Erdoğan’ı ikna edebilir bilmiyorum. Ama dar bölgenin MHP’nin aleyhine olacağını MHP de çok iyi biliyor. Seçim yasasında ciddi bir değişiklik yapılacağı kanısında değilim. Erdoğan, var olan sistemle gidecektir.

Seçim barajının makul bir düzeye indirilmesini isteriz. Yüzde 1 oy alan partinin genel başkanının da Meclis’e gelmesini isteriz. Erdoğan darbe hukukuna sığınmış vaziyette. O darbe hukukunun getirdiği seçim yasasını aynen uygulayacaktır diye düşünüyorum.

Dokunulmazlık fezlekeleri

Diğer yandan Meclis’e getirilen dokunulmazlık fezlekelerinin bir ‘siyaset mühendisliği’ olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “‘İYİ Parti’yi kendi yanımıza alıp, CHP’yi öbür tarafa itelim’ diye bekliyorlar ama biz kavga etmeyiz. İYİ Parti de demokrasi istiyor biz de demokrasi istiyoruz. Onlar da güçlendirilmiş parlamenter sistem istiyor, biz de istiyoruz” dedi.

“Biz demokrasiyi her koşulda savunmak zorundayız” diye devam eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

Demokrasi vazgeçilmez bir konu. Dokunulmazlıklar elbette kalkabilir. Var olan ve getirilmek istenen dokunulmazlıklar bir siyaset mühendisliği gereği getirilen dokunulmazlıklar.

Yargı bağımsızlığının olduğu yerlerde dokunulmazlıklar kalkabilir. Gerçekten sağlıklı, tutarlı, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaate göre bir karar verilirse bir mahkemede, bir yargı düzeni olursa dokunulmazlığı kaldırırsınız. Onun dışında doğru değil.

Siz kalkmışsınız mahkemeye hakimi tayin etmişsiniz partinin genel başkanı olarak. Ona göre de bir hakimler savcılar kurulu oluşturmuşsunuz. Anayasa Mahkemesi kararını uygulamayan hakimi ödüllendiriyorsunuz.

Yeri geldiğinde daha üst bir göreve, Yargıtay’a hakim tayin ediyorsunuz. İstediğiniz kişiyi tutuklatıp hapse attırabiliyorsunuz bir talimatla… Böyle bir ortamda eğer siz dokunulmazlığın kaldırılmasına ‘evet’ derseniz demokrasiye ihanet etmiş olursunuz. Demokrasi sadece benim için değil herkes için var. Bir haksızlık var bu işlemde.

Hem demokrasiyi savunacaksınız, hem böyle bir yargı düzeninde bunları alacaksınız, hapse atılmalarına el kaldıracaksınız… Bu doğru değil. Bu demokrasiyi savunmamaktır.

Erken seçim

Erken seçimle ilgili de bir soruya yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Biz yerel seçimlerde ‘Mart’ın sonu bahar olacak’ demiştik. Mart’ın sonu bahar oldu. İnşallah sonbaharda seçim kararı alırlar da Mart’ın sonu bahar olur yine” ifadelerini kullandı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Neandertal insanını anlamak
Sonraki Haber
Van ve Diyarbakır'da kadınlar 8 Mart'a hazır