Ana SayfaÇalışma YaşamıKartal Belediyesi’nde işçilerden TİS protestosu: Hesabını soracağız

Kartal Belediyesi’nde işçilerden TİS protestosu: Hesabını soracağız

HABER MERKEZİ – Kartal Belediyesi’nde TİS görüşmelerinin işçilerden habersiz bitirilmesine tepki gösteren eden Genel-İş Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “İşçiyi bırakıp gidersek işçiye o zaman ihanet etmiş oluruz. Yılmayacağız. Bunlar korktu bırakıp gidecekler diye düşünüyorlarsa. Bu süreçten sonra biz burada olduğumuz sürece buradaki işçinin bir tanesinin tırnağı incinsin, bunun hesabını çok ağır soracağımızı söylüyoruz” diye konuştu.

İstanbul’daki CHP yönetimindeki Kartal Belediyesi’nde işçiler, Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Anadolu Yakası 1 No’lu Şube ile belediye arasındaki Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) görüşmelerinin tıkanması üzerine 4 Mart’ta greve çıkma kararı almıştı.

Ancak dün greve bir gün kala belediye ile sendika arasında, işçilerin haberi olmadan TİS imzalanmıştı.

Genel-İş Anadolu Yakası 1 Nolu Şubesi, bu kararı, belediye önünde yaptığı açıklamayla protesto etti.

İşçiler ile birlikte yapılan açıklamada konuşan Genel-İş Anadolu Yakası Şubesi başkanı Ahmet Arıkan, “İşçiler kırgın. Burada bulunanlarda kırgın ama hala emeğine sahip çıkan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Arıkan, sözleşmenin imzalanmasıyla emeklerinin görmezden gelindiğini belirterek şunları söyledi

Bu tiyatroyu daha önce farklı yerlerde gördük. Burada da yaşanma ihtimalini bilmemize rağmen temsilcilerimiz uyumadan, dinlenmeden işçilerin iradesiyle anlaşmanın imzalanması için uğraştı. Yaşanan tiyatroyu kabul etmiyoruz. Biz hala işçinin içindeyiz, çünkü biz işçiye bir hainlik yapmadık. İşçinin iradesini yok saymadık. Onların içinde olmaya devam edeceğiz.

Anlaşmanın greve 14 saat kala imzalandığını hatırlatan Arıkan, bu durumun anayasal hak olan grev hakkına müdahale olduğunu dile getirdi.

Belediye ile uzlaşı yaparak birçok maddeyi bitirmiştik. Sadece 7 madde kalmıştı. Bu maddeler işçilerin en çok beklentisinin olduğu ekonomik maddeler ve çalışma saatlerinin olduğu maddelerdi. En çok beklenen maddeleri götürüp peşkeş çekmeye ayıp diyorum. Herkesin bunun utancını taşıması gerekiyor.

‘Kimsenin önünde boynumuzu eğmeyiz’

Arıkan, “Biz sendikal mücadelenin içindeki kötü çocuklarız ve olmaya devam edeceğiz” dedi ve devamla şunları aktardı:

Ötekileştirileceğiz, itileceğiz ama bu işçiyi bırakıp gitmeyeceğiz. İşçiyi bırakıp gidersek işçiye o zaman ihanet etmiş oluruz. Yılmayacağız. Bunlar korktu bırakıp gidecekler diye düşünüyorlarsa. Bu süreçten sonra biz burada olduğumuz sürece buradaki işçinin bir tanesinin tırnağı incinsin, bunun hesabını çok ağır soracağımızı söylüyoruz.

Siz haklısınız. 2 yıldır Türkiye’de olmayacak sınıfsal bir örgütlenme yaptık. 16 yıldır belediyelerde görülmemiş grevleri örgütledik. Şimdi bırakıp gitmek için değil, daha büyük hedefler için nerede yanlışlar varsa, oraları değiştirmek için iradeyi oluşturacağız. Bunun bedelini ödemekten korkmuyoruz. Bizim koltuk derdimiz yok. Döneriz işçilik yaparız ama kimsenin önünde boynumuzu eğmeyiz.
Önceki Haber
Davutoğlu: Fezlekelerle amaçlanan siyaseti dizayn etmek
Sonraki Haber
MSB: Askeri helikopter kaza kırıma uğradı, 11 asker yaşamını yitirdi