Ana SayfaManşetLas Tesis’ten Türkiyeli kadınlara İstanbul Sözleşmesi desteği

Las Tesis’ten Türkiyeli kadınlara İstanbul Sözleşmesi desteği

HABER MERKEZİ – Şilili feminist kolektif Las Tesis aktivistleri, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki göstererek, Türkiyeli kadınlara destek mesajı gönderdi. Kadınlar, “Şu anda haklarının ihlal edildiği bu korkunç durumla karşı karşıya olan Türkiye’den tüm dostlarımıza, kocaman bir kız kardeşlikle sarılıyor ve büyük bir güç gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

Şilili feminist kolektif Las Tesis aktivistleri, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine karşı sokağa çıkan kadın ve LGBTİ+’lara destek mesajı yayımladı.

Kadınlar, sosyal medyadan paylaştıkları video ile feminist mücadeleye bağlılık mesajı verdi.

Merhabalar, biz Valparaíso’dan sanat ve performansı birleştiren disiplinler arası bir kolektif olan Las Tesis’iz. İnsan haklarında yaşanan gerilemelerden rahatsızlığımızı açıkça ortaya koymak için buradayız.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin Türkiye coğrafyasındaki kadınlara ve LGBTQIA+ topluluğuna yönelik çok ağır bir darbe olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca farklı coğrafyalarda sürmekte olan ataerkil yapısal şiddeti pekiştiren, oldukça şiddetli bir olay olduğunu düşünüyoruz.

Bu olay haklarımız için küresel düzeyde mücadele etmenin hala ne kadar etkili ve gerekli olduğunun da bir hatırlatıcısıdır. Ayrıca bu mücadele yalnızca henüz sahip olmadığımız haklarla sınırlı değildir, aynı zamanda şu anda sahip olduklarımızı da korumak içindir. Çünkü maalesef gördüğümüz gibi onları her an kaybedebiliriz. Bu anlamda, sınırları aşan ve kesişimsel bir feminist mücadeleye bağlılığımızın altını çizmek istiyoruz.

Şu anda haklarının ihlal edildiği bu korkunç durumla karşı karşıya olan Türkiye’den tüm dostlarımıza, kocaman bir kız kardeşlikle sarılıyor ve büyük bir güç gönderiyoruz.
Önceki Haber
Buldan: AKP 'Muaviye tarzı' bir iktidar ortaya çıkardı
Sonraki Haber
Merkel'den Türkiye'ye hem eleştiri hem de işbirliği mesajı