Ana SayfaGüncelMEBYA-DER operasyonu: İki kişi daha tutuklandı

MEBYA-DER operasyonu: İki kişi daha tutuklandı

HABER MERKEZİ – MEBYA-DER’e yapılan operasyonlar kapsamında gözaltına alınan iki kişi daha tutuklandı. Şu ana kadar dört kişi tutuklanırken, 23 kişi hala gözaltında.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 27 Şubat ve 3 Mart tarihlerinde yapılan ev baskınlarında, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Aileler ile Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği’nin (MEBYA-DER) eşbaşkanları ile yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 29 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlardan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Yöneticisi Hacice Güneş ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan MEYA-DER Yöneticisi Muzaffer Ulaş ve DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Tahir Gül emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

“Örgüt üyesi olma” iddiasıyla savcılığa çıkarılan Güneş, Ulaş ve Gül tutuklanma talebiyle 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Mahkeme, Güneş ve Ulaş’ı aynı iddialarla tutuklarken, Gül’ü adli kontrol şartı ile serbest bıraktı.

Tutuklu sayısı dörde yükseldi

Operasyon kapsamında şu ana kadar dört kişi tutuklanırken, iki kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

Tutuklananlar arasında MEBYA-DER yöneticisi 79 yaşındaki Meryem Soylu ve 71 yaşındaki Hatun Aslan da var.

23 kişi gözaltında 

MEBYA-DER eşbaşkanları olan Şeyhmus Karadağ ile Yüksel Almas üye ve yöneticileri Zeki Dağ, Sait Börta, Mehmet Nur Savaş, Mehmet Yıldız, Fehim Azak, Halime Topuz, Aziz Ölçen, Ayşe Tutmaz, Yıldız Damla, Aysel Pehlivan, Mevlüde Gündüz, Hülya Varan ve Ayşe Çelikbilek, HDP Sur ilçe eski yöneticisi Murat Üzgün, HDP il eski yöneticisi Hafiz Işık, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ, Dicle Belediyesi eski Başkanı Mustafa Uyguner ve Mustafa Karahan’ın da olduğu 23 kişi hala gözaltında.


Mezopotamya Ajansı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Yunanistan'da 5.9 büyüklüğünde deprem
Sonraki Haber
Ertan Tekin: Kurşunlar inanışlara sıkılmamalı