Ana SayfaGüncelRTÜK’e göre HDP’ye yönelik nefret söylemleri ‘ifade özgürlüğü’

RTÜK’e göre HDP’ye yönelik nefret söylemleri ‘ifade özgürlüğü’

HABER MERKEZİ – RTÜK, Habertürk, CNN Türk, ATV ve A Haber’de HDP’ye yönelik kullanılan nefret söylemlerini “ifade özgürlüğü” kapmasında bularak reddetti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bugünkü toplantısında HDP’nin 16 farklı dilekçeyle Habertürk, CNN Türk, ATV ve A Haber hakkında yaptığı şikayet dilekçelerini gündemine aldı.

Şikâyete konu televizyonların yayınlarını inceleyen Üst Kurul Uzmanları, HDP’nin taleplerini yerinde görmeyerek herhangi bir müeyyide uygulanmaması yönünde görüş bildirdi.

Şikâyet edilen söz konusu yayınları, ifade özürlüğünün bir gereği olarak basın özgürlüğü kapsamında değerlendiren RTÜK, dilekçelerde yer alan yayın ilkesi ihlali iddialarının tamamını 6112 sayılı kanun kapsamında oy çokluğuyla reddetti.

RTÜK’ün reddettiği HDP’nin şikayet dilekçelerinden bazıları şöyle:

  • Gazeteci Nedim Şener’in konuk olarak katıldığı Veyis Ateş’in sunduğu ‘Habertürk Gündem’ programında Şener’in “HDP’nin Türkiye’de bir kaos yaratma peşinde olduğunu” belirmesi ve “içerde ayaklanma çağrısı yapmaya çalışıyorlar” demesi.
  • Habertürk’teki ‘Türkiye’nin Nabzı’ programında konuk gazeteci Metin Özkan’ın HDP milletvekillerinin Meclis’i tehdit ettiği iddiası. Üst Kurul ilgili uzman raporu doğrultusunda hareket ederek yayında herhangi bir yasa ihlali olmadığına karar verdi.
  • Habertürk’teki ‘Para Gündem’ programında siyaset bilimci Prof. Dr. Mehmet Şahin’in HDP yöneticileriyle alakalı olarak “savunulamayacak derecede suça batmışlar” şeklindeki ifadeleri.
  • A Haber’in ‘Memleket Meselesi’ programında kullanılan “HDP il binasında PKK sığınağı” kuşak bandı.
  • A Haber sunucusu Erkan Tan’ın canlı yayında HDP’nin “HDP Türkiye Cumhuriyeti devletinin düşmanıdır” ve “HDP istikrarı bozup kaos peşinde” sözleri ile Ajans Hafta Sonu programında AKP Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş’ın “bugün HDP milletvekilleri kandilden terörist başından talimat alıyorlar ve TBMM’de uygulamaya çalışıyorlar” ifadeler.
  • ATV Ana Haber’de ekrana getirilen MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım’ın “Demirtaş 53 kişinin ölümüne sebep olmuş” sözleri.Önceki Haber
Levent Gültekin’e saldırıda iki kişi tutuklandı
Sonraki Haber
Amed Radyo TV’nin verici istasyonuna silahlı saldırı