Ana SayfaGüncelRTÜK’ten Halk TV ve TELE 1’e ceza

RTÜK’ten Halk TV ve TELE 1’e ceza

HABER MERKEZİ – RTÜK, Halk TV’ye üç, TELE 1’e de iki programdan dolayı idari para cezası verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) “6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş Ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun”a aykırı yayın yaptıkları gerekçesiyle Halk TV ve TELE 1’e idari para cezası uyguladı.

RTÜK, izleme uzmanlarının hazırladığı raporlar doğrultusunda, Halk TV’de yayınlanan “Medya Mahallesi” programındaki “inanç ve manevi değerleri dalga konusu yapan ifadeleri” görüştü.

Yayında kullanılan “Allah’ı hafife alır” nitelikteki ifadelerin, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’a aykırı olduğu gerekçesiyle, Halk TV’ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Özlem Gürses ile “Kayda Geçsin” programına katılan yorumcu Murat Ağırel’in, “Parsel Parsel” isimli kitabıyla ilgili konuşurken, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında ortaya attığı iddiaları da gündeme alındı.

Programın, “FETÖ’nün siyasi ayağı ve destekleyicisi olma, belediyede çeşitli yolsuzluklar yapma gibi yargıyı ilgilendiren son derece ciddi iddiaların dile getirilmesine aracılık ettiğini” savunan RTÜK, yargının görev alanına dair hüküm veren iddiaları “yayın ilkesi ihlali” olarak değerlendirdi.

RTÜK, bu ihlalden dolayı yayıncı kuruluşa idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Halk TV’deki “İki Yorum” programında Levent Gültekin’in, eski Başbakan Necmettin Erbakan hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle de kanala idari para cezası uygulandı.

TELE 1’e de ceza

TELE 1’de yayınlanan “18 Dakika” programında Emre Kongar’ın kullandığı “İslami terör” ifadesini “toplumun dini hassasiyetlerine aykırı” olarak gören Üst Kurul, kanala idari para cezası verdi.

Aynı programda, Merdan Yanardağ’ın, yaklaşık yedi sene ölen Ünal Osmanağaoğlu’nun MHP Kurultayında yönetici olarak görevlendirildiğini iddia etmesini ve yayının alt bandında “MHP’ye bugün yönetici seçilen Ünal Osmanağaoğlu, Kemal Türkler’in katilidir” ifadesinin yer almasını da yayın ilkelerine aykırı bulunarak para cezası uygulandı.
Önceki Haber
Anayasa Mahkemesi HDP iddianamesini Yargıtay'a iade etti
Sonraki Haber
Kadınlar Galata Köprüsü’nden seslendi: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz