Ana SayfaEkonomi“TL’deki çalkantı uzun süre devam edebilir”

“TL’deki çalkantı uzun süre devam edebilir”

HABER MERKEZİ – Wall Street Journal’da yer alan analizde, Merkez Bankası’ndaki sürpriz değişikliğin ardından keskin bir değer kaybına uğrayan Türk Lirası’nın daha uzun bir süre çalkantılı bir dönemden geçebileceği belirtiliyor.

ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Türkiye’nin faizleri aşağı çekerek enflasyonu düşürmek yönündeki ‘sıradışı politikası’nın başarılı olma şansının çok düşük olduğunu ve Türk Lirası’nın (TL) daha uzun bir süre çalkantılı bir dönemden geçebileceğini yazdı.

WSJ muhabiri Jon Sindreu imzalı “Türkiye’nin Merkez Bankası yanlış sıradışı politikayı uyguluyor” başlıklı analizde, faizleri düşürerek enflasyonun aşağı çekilmesi yönündeki görüşün Türkiye açısından ne kadar uygulanabilir bir politika olduğu mercek altına alındı.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Cuma akşamı sürpriz bir kararla Naci Ağbal’ı Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alarak, yerine eski AKP’li vekil Şahap Kavcıoğlu’nu atamıştı.

Bu karar, Türkiye piyasalarında satış baskına yol açtı ve TL, dolar karşısında yüzde 8’in üzerinde değer kaybetti.

Analistler, Ağbal’ın görev yaptığı sürede faizlerin yüzde 10,25’ten yüzde 19’a kadar yükseltildiği sıkı para politikasında değişikliğe gidileceğine dair kaygıların TL üzerinde baskı oluşturduğunu söylüyor.

Erdoğan, ekonomi dünyasında genel kabul gören görüşün aksine, enflasyonun aşağı çekilmesi için faizlerin düşürülmesi gerektiğini savunuyor.

‘Faiz indirimleri olasılık dahilinde’

BBC Türkçe’nin aktardığı WSJ’deki analizde, dünya genelinde büyümenin yavaş, enflasyonun yüksek olduğu durumlarda etkisiz kaldığı görülen para politikası bağımsızlığının öneminin “olduğundan fazla abartıldığı” ve son dönemde yatırımcıların hükümetler ile merkez bankaları arasında koordinasyon sağlanmasının avantajlarını görmeye başladıkları belirtildi.

Ancak bu durumun Türkiye açısından çok da geçerli olmayabileceği yorumu yapılan analizde, şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’nin sorunu, Merkez Bankası’nın (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın kontrolü altında olmasından çok, Erdoğan’ın bu kontrolü kötüye kullanmasından kaynaklanıyor. Faizlerin artırılmasının enflasyonu dizginleyeceği yönündeki genel görüş birliğinin aksine Erdoğan, faizlerin artırılmasının şirketlerin borçlanma maliyetlerini artıracağına inanıyor. Muhtemelen Ağbal’ı da bu yüzden görevden aldı. Kavcıoğlu’nun yazdığı köşe yazılarında Erdoğan ile aynı görüşte olduğu görülüyor ve faizleri indirmeye başlaması olasılık dahilinde.

WSJ muhabiri Sindreu ise “Para birimini güçlendirmek için de en önemli araç faizlerin artırılması. Ekonomistlerin de yeniden değerlendirmeye başladığı gibi kur çıpası ve sermaye kontrolleri gibi daha az geleneksel politikalar da yardımcı olabilir. Ancak bunun için bu politikaların tutarlı bir şekilde uygulanması gerekiyor. Türkiye, bu tarz politikaları uzun vadeli bir kur stratejisinin parçasından ziyade, piyasalardaki paniği bastırmak için kaotik bir şekilde kullandı” dedi.

‘Rezervler eksi 20 milyar dolarda’

Sindreu’nun analizinde, Türkiye’nin döviz rezervlerinin eksiye düştüğü değerlendirmesine de yer verildi.

Merkez Bankası’nın Kasım ayında faiz artırımlarına başlamadan önce rezervlerden ayda ortalama 4 milyar dolarlık döviz satışı yapıldığını yazan Sindreu, Türkiye’nin swap işlemleri çıkartıldığında net rezervlerinin eksi 20 milyar dolar düzeyinde olduğunu aktardı.

Ekonomistler ve muhalefet, 2018 yılındaki kur krizinden bu yana Türkiye’nin döviz kurunu aşağıda tutmak için rezervlerinden satış gerçekleştirdiğini öne sürüyor.

Son olarak, CHP Türkiye’nin rezervlerinin eski 47 milyar dolara gerilediği öne sürmüştü. Erdoğan ise bu iddiaları reddetmiş ve rezervlerin 95 milyar dolar seviyesinde olduğunu söylemişti.

Ancak Erdoğan, eldeki rezervlerin önemli bir bölümünün “ekonomik tuzaklarla mücadele ederken salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere” karşı kullanıldığını belirtmişti.
Önceki Haber
İddianame tamam: Kayyum sadece bir ihalede 27 milyon TL yolsuzluk yaptı
Sonraki Haber
Önce araçla çarptılar sonra darp ettiler: Suriyeli gencin durumu ağır