Ana SayfaEğitimYÖK’ten ‘kişiye özel’ ilana son veren düzenleme

YÖK’ten ‘kişiye özel’ ilana son veren düzenleme

HABER MERKEZİ – YÖK’ün yeni düzenlemesine göre, akademik kadro alımı için verilen ilanlarda, sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara yer verilemeyecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretim kurumlarında akademik kadro istihdamında ‘liyakat ve fırsat eşitliğini artırmak’ amacıyla “Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği”nde yaptıkları düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Saraç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yaptığımız bu çalışma neticesinde; Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadrolarının özel şartlarında adaylara ait tez/uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında ise şunları kaydetti:

Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek. Belirli bir adayı tanımlayan özel şartların öğretim üyesi alımlarındaki atama ilanlarında yazılmasını engellemeyi hedefleyen ve ‘fırsat eşitliğini, rekabet ve kaliteyi önceleyen’ bu düzenlememizin yükseköğretimimiz ve akademisyen adaylarımız açısından hayırlı olmasını dilerim.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Fotoğraflarla: 19. Feminist Gece Yürüyüşü
Sonraki Haber
İşsiz müzisyen Ağahan Yerdelen yaşamına son verdi