Ana SayfaDünyaABD resmen bildirdi: Türkiye F-35 programından çıkarıldı

ABD resmen bildirdi: Türkiye F-35 programından çıkarıldı

HABER MERKEZİ – ABD Savunma Bakanlığı’nın, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması nedeniyle Türkiye’yi F-35 programından resmi olarak çıkarıldığına ilişkin Ankara’ya bildirimde bulunduğu belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), Türkiye’nin F-35 programından resmi olarak çıkarıldığına ilişkin Ankara’ya bildirimde bulunduğu bildirildi.

İsmi açıklanmayan ABD’li Savunma Bakanlığı yetkilisi, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, Türkiye’nin F-35 programından çıkarıldığına ilişkin bildirimin nasıl gerçekleştirildiğine dair detay vermedi.

AA’nın aktardığına göre yetkili bildirimde, 2006’da katılımcıların imzasına açılan ve Türkiye’nin 26 Ocak 2007’de imzaladığı Ortak Mutabakat Zabtı’nın feshedilmiş olduğunun ve yeni mutabakat metnine Türkiye’nin dahil edilmediğinin belirtildiğini kaydetti.

Yetkili, 2006 tarihli mutabakatın geride kalan sekiz ortakla güncellendiğini ve programa yeni herhangi ortak katılımcının eklenmediğini söyledi.

Programın katılımcıları Türkiye’nin yanı sıra ABD, Britanya, İtalya, Hollanda, Avustralya, Danimarka, Kanada ve Norveç’ten oluşuyordu.

Altı uçak Türkiye’ye transfer edilmemişti

Türkiye, F-35 programında 1999’dan itibaren yer aldı.

2018’de dört F-35 uçağının mülkiyeti Türkiye’ye verilmiş ancak uçaklar ABD’de, Türkiye pilotlarının da katıldığı eğitim programlarına tabi tutulmuştu. Daha sonra ise iki F-35 uçağının daha mülkiyeti verilmişti.

Ancak Türkiye ile ABD arasında S-400 krizi çıktığından bu altı uçak Türkiye’ye transfer edilmemiş ve 2020 Savunma Bütçesi kapsamında bunların ABD Hava Kuvvetleri için alınması kararlaştırılmıştı.

Türkiye ayrıca uçak için bin 5 parça üretiyordu. Türkiye firmalarının da bu üretime katılımı büyük oranda askıya alınmıştı.

ABD’nin Aralık 2020 itibarıyla da bin 5 parçanın tamamı için yeni tedarikçiler bulduğu ortaya çıkmıştı.

S-400 krizi

Türkiye ve Rusya Eylül 2017’de S-400 için 2,5 milyar dolarlık bir kontrat imzalamış ve bu gelişme Ankara ile Washington arasında soruna yol açmıştı.

NATO’nun çeşitli itiraz açıklamalarına karşın ilk S-400’ler hava yoluyla Türkiye’ye Temmuz 2019’da teslim edilmişti.

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini teslim almaya başlamasının ardından Pentagon ve Beyaz Saray Türkiye’nin F-35 programından çıkarılacağını duyurmuştu.
Önceki Haber
Bakanlık verileri: En çok aşı İstanbul'da, en az Hakkari ve Bayburt’ta yapıldı
Sonraki Haber
ABD, Türkiye’yi ’seyahat edilmemesi’ gereken ülkeler listesine aldı