Ana SayfaÇalışma YaşamıAğbaba: Yılın ilk iki ayında yeme-içme sektöründeki bin 561 işletme iflas etti

Ağbaba: Yılın ilk iki ayında yeme-içme sektöründeki bin 561 işletme iflas etti

HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Covid-19 kısıtlamalarından en fazla lokanta, kafe ve restoranların etkilendiğini belirterek, bu yılın ilk iki ayında yeme-içme sektöründeki bin 561 işletmenin iflas ettiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklama ile yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin zor durumda olduğuna dikkat çekerek, bu sektördeki işletmelerin ardı ardında iflas ettiğini vurguladı.

Ticaret sicil gazetesi verilerini aktaran Ağbaba, yılın ilk iki ayında yeme-içme sektöründeki bin 561 işletmenin iflas ettiğini söyledi:

Lokanta ve seyyar yemek faaliyeti hizmetleri ile belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticareti yapan 495 işyeri bu yılın Ocak ayında, bin 66 işyeri ise Şubat ayında kapandı. Sadece Ocak ve Şubat aylarında yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren toplam bin 561 işletme iflas etti. İktidar lokanta ve restoranların faaliyetlerini tekrar kısıtlarken, bu sektörde çalışan 1 milyona yakın işçiyi de günlük 50 lira, aylık 1500 liraya mahkum ederek açlığa terk etmiş durumda.

CHP’li Ağbaba, “Ramazan’da kısıtlamalara tekrar maruz kalan esnaflarımıza yeteri kadar destek verilmemesi durumunda, hem iflaslar önümüzdeki aylarda daha da artacak hem de iflaslardan kaynaklı olarak işsizlik daha korkunç boyutlara ulaşacaktır” diye konuştu.

Ağbaba, 2020’de Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi verilerine göre, kepenk kapatan esnaf sayısının en az 99 bin 588 olduğunu anımsatarak, “Bu yılın ilk iki ayında Esnaf Sicili Gazetesi ve Ticaret Sicil Gazetesi verilerine göre, iflas eden esnaf sayısı 25 bin 322’yi bulurken, son 14 ayda iflas eden esnaf sayısı ise en az 124 bin 910 oldu” dedi ve ekledi: “Bu, söz konusu dönemde her ay ortalama 8 bin 922 esnafın iflas ederek kepenk kapattığı anlamına geliyor.”


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Endonezya'da sel ve heyelan: En az 23 ölü
Sonraki Haber
Milletvekillerinin Amara’ya girişi engellendi