Ana SayfaDünyaAlmanya, Türkiye’yi ‘enfeksiyon riskinin yüksek olduğu ülkeler’ listesine aldı

Almanya, Türkiye’yi ‘enfeksiyon riskinin yüksek olduğu ülkeler’ listesine aldı

HABER MERKEZİ – Almanya, günlük Covid-19 vaka sayısının 55 bini aştığı Türkiye’yi ‘enfeksiyon riskinin yüksek olduğu ülkeler’ listesine aldı.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’de günlük Covid-19 vaka sayısı 55 binin, can kaybı da 250’nin üzerinde.

DW Türkçe’nin aktardığına göre vaka sayılarının 55 binin üzerine çıkması üzerine Almanya, Türkiye’yi ‘enfeksiyon riskinin yüksek olduğu ülkeler’ listesine dahil etti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, son yedi günlük vaka sayısının 100 bin kişide 200’den fazla hale gelmesi nedeniyle bu değişikliğin gerçekleştiğini açıkladı.

Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) sayfasında yer alan bilgilere göre Türkiye’nin yanı sıra bugün Hırvatistan, Ermenistan ve Ukrayna da enfeksiyon riskinin çok yüksek olduğu bölgeler listesine alındı.

40’tan fazla ülkenin bulunduğu listede Almanya’nın komşusu olan Hollanda,  Polonya ve Çekya gibi Avrupa ülkeleri de bulunuyor.

Yeni sınıflandırma 11 Nisan Pazar gününden itibaren geçerli olacak.

Seyahat uyarısı

Almanya Dışişleri Bakanlığının internet sayfasında da Türkiye’nin enfeksiyon riski bakımından statüsünün değiştirildiğine dikkat çekildi.

Bakanlığın Almanya vatandaşlarına yönelik Türkiye’ye “zorunlu olmayan, turistik amaçlı seyahatlerden” kaçınması uyarısı sürüyor.

Alman Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Türkiye’ye hava, kara ve denizyollarının açık olduğu, İran’dan karayoluyla Türkiye’ye girişlerde, Türkiye’den Yunanistan’a çıkışlarda, Türkiye ile Gürcistan arasındaki giriş ve çıkışlarda kısıtlamaların ise yürürlükte olduğu belirtildi.
Önceki Haber
Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması başladı
Sonraki Haber
Bakan Koca: İstanbul’da vakalar bir ayda 10 kat arttı