Ana SayfaGüncelAnayasa Mahkemesi Cizre başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi Cizre başvurusunu reddetti

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi, Cizre’de 2015’deki sokağa çıkma yasağı döneminde 288 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan operasyonda suç işleyenlerin yargılanması talebiyle yapılan başvuruyu reddetti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 79 gün süren sokağa çıkma yasağı döneminde iki ayrı bodrumda öldürülenlere ilişkin Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) açılan dava mahkemece reddedildi.

AYM’nin ret kararına ilişkin gerekçe henüz yayımlanmadı.

Avukatların AYM’ye yaptığı başvuruda şu ifadeler yer alıyordu:

Başvuru; idari makamlarca alınan sokağa çıkma yasağı kararının hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, güvenlik güçlerinin haksız ve orantısız güç kullanımı sonucu meydana gelen yaralanmalar, yaralıların bulundukları yerde ölünceye kadar yaralı ve bitkin bir vaziyette tutulmaları, bu kişilerin sağlık hizmetlerine erişmelerine izin verilmemesi, anılan durumun sözü edilen kişilerin yakınlarının ruhsal durumları üzerinde doğurduğu etki, sonuç olarak yaralıların ölmesi, ölenlerin yakınlarının cenazelere uzun süre ulaşamamaları, bahsedilen olaylarla ilgili etkili bir ceza soruşturması yürütülmemesi, güç kullanan kamu görevlileri için cezasızlık hâli yaratılması ve insan hak ve özgürlüklerinin devlet tarafından kötüye kullanılması nedenleriyle yaşam hakkının ve kötü muamele ile temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılması hakkındaki yasakların ihlal edildiği iddialarına ilişkindir.

177 kişi aynı gün öldürülmüştü

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 79 gün sürmüş, 2 Mart 2016’da sona ermişti.

Bu süre zarfında 131 bin nüfusu bulunan ilçenin 11 mahallesi tamamen giriş-çıkışlara kapatılırken, yine telefon, internet ve elektrik hatları kesildi.

Kentin yüksek kesimlerine yerleştirilen tanklarla Cudi, Nur, Sur ve Yafes mahalleleri top atışlarıyla vuruldu.

Yasağın 20’nci gününden sonra ilçeden 110 bine yakın insan göç etmek zorunda kaldı.

Yasak süresince birçok yaralı hastaneye kaldırılamadığı ve ambulans gitmediği için hayatını kaybetti.

İnsan hakları örgütlerinin raporlarına göre, kent genelinde 288 kişi yaşamını yitirdi.

Bunlardan 177’si sığındıkları evlerin bodrum katlarında 7 Şubat 2016 günü öldürüldü.

Hazırlanan raporlarda, bodrumlarda can veren insanların önce ateşli silahlarla öldürüldüğü ardından yakıldığı bilgileri yer aldı.

Bu bodrumlarda hayatını kaybeden 14 kişiye ait cenazelerin nerede olduğu konusunda ise hiçbir bilgi yok.


Mezopotamya AjansıÖnceki Haber
Kadın yoksulluğunu çocuklara miras bırakan düzenin değişmesi şart
Sonraki Haber
Zorla nişanlandırılan Hanife Demir ölü bulundu