Ana SayfaGüncelAvrupa İlaç Ajansı: AstraZeneca’nın faydası riskinden fazla

Avrupa İlaç Ajansı: AstraZeneca’nın faydası riskinden fazla

HABER MERKEZİ – Avrupa İlaç Ajansı, AstraZeneca’nın geliştirdiği Covid-19 aşısı ile bu aşı yapıldıktan sonra ortaya çıkan kanda pıhtılaşma vakaları arasında ‘olası bir bağ’ olduğunu, ancak vakaların çok az olup aşının faydalarının hala risklerin çok üstünde olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AstraZeneca firmasının Oxford Üniversitesi’yle birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısıyla ilgili değerlendirme sonuçlarını açıkladı.

Açıklamada, Covid-19’un neden olduğu ölümlerin sayısı göz önünde bulundurulduğunda, genel fayda-risk dengesinin olumlu olmaya devam ettiği bildirildi.

“Kanda alışılmadık şekilde görülen pıhtılaşmalar ve düşük trombositler, AstraZeneca’nın Kovid-19 aşısının çok nadir görülen yan etkileri olarak sıralanmalıdır” denilen açıklamada çok nadir yan etkilerle aşı arasında olası bir bağlantı bulduğu kaydedildi.

EMA Direktörü Emer Cooke da düzenlediği basın toplantısında, “Avrupa İlaç Ajansının ilaç güvenliğiyle ilgili uzmanlar komitesi, AstraZeneca aşısının Covid-19 hastalığını önlemedeki faydalarının yan etki risklerine göre ağır bastığını teyit etti” dedi.

EMA yetkilileri, sağlık çalışanlarını ve aşı olanları aşılamadan sonraki iki hafta içinde görülen pıhtılaşma olasılığına karşı temkinli olmaları konusunda uyardı.

Vakaların 18’i ölümle sonuçlandı

Bugüne dek tespit edilen vakaların çoğunun, 60 yaş altındaki kadınlarda ve ilk dozdan sonraki iki hafta içinde görüldüğü ifade edildi. AstraZeneca aşısı olanların nefes darlığı, göğüs ağrısı, bacaklarda şişkinlik, karın ağrısı, uzun süren baş ağrısı veya bulanık görme gibi belirtilerle karşılaşmaları halinde tıbbi yardım istemeleri tavsiye edildi.

Uzmanların, beyinde görülen 62 pıhtılaşma vakası ile karında görülen 24 vakayı derinlemesine incelediği, bu vakaların 18’inin ölümle sonuçlandığı kaydedildi.

Vakalarla ilgili bildirimlerin çoğunun yaklaşık 25 milyon kişiye AstraZeneca aşısı yapılan Avrupa Birliği (AB) ve Britanya’dan geldiği aktarıldı.

EMA, Covid-19’a karşı geliştirilen aşıların kullanılmasını desteklendiğini, pıhtılaşma vakaları ve bunların aşılarla bağlantısı hakkındaki incelemelerin süreceğini vurguladı.

Britanya’da 30 yaş altındakilere AstraZeneca aşısı yapılmayacak

Britanya’da 30 yaş altındakilere AstraZeneca yerine Pfizer/BioNTech veya Moderna’nın aşıları yapılacak.

İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’nun (MHRA) açıklamasında, 31 Mart’a kadar 79 kan pıhtılaşması vakasının rapor edildiği ve bu kişilerden 19’un öldüğü duyuruldu ve ‘pıhtılaşmaya neyin yol açtığının belirlenemediği’ vurgulandı.

51’i kadın ve 28’i erkek olan vakaların yaşlarının 18-79 arasında değiştiği, hayatını kaybeden 19 kişiden üçünün 30 yaşın altında olduğu açıklandı. 19 ölümün 14’ünde beyinde, beşinde ise toplardamarlar içinde kan pıhtısı görüldüğü belirtildi.

Britanya’da 20 milyondan fazla AstraZeneca aşısı uygulandığı kaydediliyor.

Bazı Avrupa ülkeleri, kanda pıhtılaşmaya neden olduğu gerekçesiyle Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca tarafından geliştirilen aşının kullanımını askıya almış veya yaşa göre sınırlandırmıştı.
Önceki Haber
5 bin imza ile Melih Bulu istifaya çağırıldı
Sonraki Haber
ABD, Filistin'e yardımları yeniden başlatacak