Ana SayfaGüncelAYM, Cizre bodrumlarını 21 Nisan’da görüşecek

AYM, Cizre bodrumlarını 21 Nisan’da görüşecek

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi, Şırnak Cizre’de sokağa çıkma yasağı döneminde iki ayrı bodrum katında öldürülenlere ilişkin davayı 21 Nisan’da görüşecek.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı döneminde iki ayrı bodrum katında 7 Şubat 2016’da öldürülenlere ilişkin davayı 21 Nisan’da görüşecek.

Avukat Ramazan Demir, Twitter üzerinden AYM’nin 21 Nisan’da Cizre bodrumlarını görüşeceğini duyurdu.

Karar gerekçesinde şunlar kaydedildi:

Başvuru; idari makamlarca alınan sokağa çıkma yasağı kararının hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, güvenlik güçlerinin haksız ve orantısız güç kullanımı sonucu meydana gelen yaralanmalar, yaralıların bulundukları yerde ölünceye kadar yaralı ve bitkin bir vaziyette tutulmaları, bu kişilerin sağlık hizmetlerine erişmelerine izin verilmemesi, anılan durumun sözü edilen kişilerin yakınlarının ruhsal durumları üzerinde doğurduğu etki, sonuç olarak yaralıların ölmesi, ölenlerin yakınlarının cenazelere uzun süre ulaşamamaları, bahsedilen olaylarla ilgili etkili bir ceza soruşturması yürütülmemesi, güç kullanan kamu görevlileri için cezasızlık hâli yaratılması ve insan hak ve özgürlüklerinin devlet tarafından kötüye kullanılması nedenleriyle yaşam hakkının ve kötü muamele ile temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılması hakkındaki yasakların ihlal edildiği iddialarına ilişkindir.

Ne olmuştu?

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı, 79 gün boyunca devam edip, 2 Mart 2016’da kaldırılmıştı.

Bu süre zarfında 131 bin nüfusu bulunan ilçenin 11 mahallesi tamamen giriş-çıkışlara kapatılırken, yine telefon, internet ve elektrik hatları kesilmişti.

Kentin yüksek kesimlerine yerleştirilen tanklarla Cudi, Nur, Sur ve Yafes mahalleleri top atışlarıyla vurulmuştu.

Yasağın 20’nci gününden sonra ilçeden 110 bine yakın insan göç etmek zorunda kalmıştı.

Yasak süresince birçok yaralı hastaneye kaldırılamadığı ve ambulans gitmediği için hayatını kaybetmişti.

İnsan hakları örgütlerinin raporlarına göre, kent genelinde 288 kişi yaşamını yitirmiş, bunlardan 177’si sığındıkları evlerin bodrum katlarında 7 Şubat 2016’da öldürülmüştü.

Hazırlanan raporlarda, bodrumlarda yaşamını yitiren insanların önce ateşli silahlarla öldürüldüğü ardından yakıldığı bilgileri yer almıştı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) raporuna göre, Cudi Mahallesi’nde 75 yaşında bir yurttaş şu tanıklıkta bulunmuştu:

Vahşet bodrumlarını asla unutmayacağız. Çünkü unutursak tarih içinde kayboluruz. Tarihte buna benzer nice kıyımlar ile tekrar karşılaşabiliriz. Bu vahşeti sürekli hatırlamalıyız. Ancak hatırlarsak geleceğimizi sağlam bir şekilde inşa edebiliriz.

Bu bodrumlarda hayatını kaybeden 14 kişiye ait cenazelerin nerede olduğu konusunda ise hiçbir bilgi yok.


Mezopotamya AjansıÖnceki Haber
Prof. Dr. Melih Aktan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti
Sonraki Haber
Avrupa Konseyi: Kavala'nın tutukluluğu hukuk ihlali, derhal serbest bırakılsın