Ana SayfaGüncelBahçeli: Montrö kırmızı çizgimizdir

Bahçeli: Montrö kırmızı çizgimizdir

HABER MERKEZİ – MHP lideri Devlet Bahçeli, Montrö Sözleşmesi’nin kendileri için ‘kırmızı çizgi’ olduğunu söyledi, 104 emekli amiralin imzasını taşıyan ‘Montrö bildirisi’ için ise “Bu çağrı bal gibi darbe çağrısıdır” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis’teki grup toplantısında yaptığı konuşmada Montrö Sözleşmesi tartışmalarına değindi.

Bahçeli, “Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Lozan Antlaşması’nın tamamlayıcı bir halkası, ayrılmaz bir parçasıdır. Aynı zamanda bizim kırmızı çizgimiz, Karadeniz’in barış ve istikrar güvencesidir” dedi.

Buna karşın emekli amirallerin yayımladığı ‘Montrö bildirisi’ni hedef alan Bahçeli, “Türkiye 4 Nisan’da 104 emekli amiralin bir nevi muhtırası ile sarsılmıştır” ifadelerini kullandı.

Bahçeli, “Bu çağrı bal gibi darbe çağrısıdır. Bu bildiri demokrasiyi hedef alan torpidodur” dedi ve ekledi:

104 emekli amiral Türk demokrasi tarihinin kara bir lekesidir… Büyük suç işlemişlerdir. Bu suç cezasız kalamaz. Rütbeleri sökülmeli, emeklilik hakları ellerinden alınmalı, maaşları kesilmelidir.

CHP yönetimi bir kere daha demokrasiyle ters düşmüştür. Bir kez daha darbe hasreti çeken çapulcularla birleşmiştir. 4 Nisan bildirisinin görünmeyen imzası Kılıçdaroğlu’na aittir.

Ne olmuştu?

100’ü aşkın emekli amiral, Montrö Sözleşmesi tartışmalarıyla ilgili 3 Nisan’da bir bildiri yayımlamış, hükümet temsilcileri ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda bildiriye sert tepki gösterilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da ‘Montrö bildirisi’ ile ilgili Türk Ceza Kanunu’nun 316/1 maddesinde yazılı “Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma” suçundan re’sen soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapmsamında bidiride imzası olan emekli amirallerden 10’u gözaltına alınmış, dördü ise ifadeye çağrılmıştı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada “Montrö’nün ülkemize sağladığı kazanımları önemli görüyor, daha iyisi için imkan bulana kadar bu sözleşmeye bağlılığımızı sürdürüyoruz” demişti.

Montrö Sözleşmesi tartışmaları ise TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un “Bir Cumhurbaşkanı Montrö’yü feshedebilir mi?” sorusuna “Teknik olarak evet” yanıtını vermesi ile başlamıştı.
Önceki Haber
Mart ayında basın ihlalleri hız kesmedi
Sonraki Haber
Dizi setinde oyuncu Aylin Akyüz ağır yaralandı