Ana SayfaGüncelBilim Kurulu üyesi yanıtladı: Vakalar düşmezse hangi yeni tedbirler alınacak?

Bilim Kurulu üyesi yanıtladı: Vakalar düşmezse hangi yeni tedbirler alınacak?

HABER MERKEZİ – Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, ‘kısmi kapanma’ sürecinde vaka sayılarının düşmemesi halinde yeni önlemlerin devreye sokulacağını söyledi: “Bir sonraki aşamada alınacak önlemler; AVM’lerin, kuaför salonlarının kapatılması, hatta okula giden çocukların artık hiçbirinin okula gitmemesi.”

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 2 haftalık “kısmi kapanma” sürecinde Corona virüsü vaka sayılarının düşmemesi halinde yeni tedbirlerin devreye sokulacağını söyledi.

13 Mart günü yapılan kabine toplantısının ardından yeni Covid-19 önlemlerini açıklayan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki haftalık dönemde hedeflenen iyileşme olmazsa daha sert önlemler alınabileceğini ifade etmişti.

DHA’ya konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, vaka sayılarının aşağıya doğru yol alması gerektiğini belirterek, “Buna paralel olarak da hem ağır hasta hem de vefat sayısının daha aşağıya doğru yönelmesi gerekiyor. İlk önceliğimiz vaka sayısı” dedi.

İlhan, “Sürecin başından beri bunu dile getiriyoruz; vaka sayısı azalmadan bir şeyi kontrol etme şansımız pek yok. Biliyorsunuz vakaların bir bölümü hasta oluyor, onların bir bölümü 10-15 gün sonra ağır hasta oluyor, maalesef bunların da bir bölümü 10-30 gün arasında ortalama olarak hayatını kaybediyor. Bunun için bizim ilk işimiz vaka sayısını düşürmek” diye konuştu.

Prof. Dr. İlhan, 2 hafta içindeki beklentilerine ilişkin şunları dile getirdi:

Şimdiki beklentimiz 15 gün sonra öncelikli olarak vakalar 50 binin altına düşmeli, sonra 40 binin altı gibi rakamları beklemek mümkün. Kısıtlama olunca etkisi ancak 7-14 gün arasında ortaya çıkıyor. Vatandaşlarımızın kurallara uyması ile birlikte bu mümkün. Aynı zamanda 65 yaş üzeri 4 kişiden birisi aşısını olmadı. Bunların da yapılmasıyla beraber daha aşağıya gitmek mümkün; önce 50 bini, sonra 40 bini hedef belirlemek gerekiyor; ulaşılabilir hedefler seçmek gerekiyor ki onu gerçekleştirince devamında ona göre yol almak için.

Bilim Kurulu üyesi, eğer 2 hafta içinde vakalarda düşüş kaydedilmez ve artış sürerse alınabilecek yeni önlemlerle ilişkin ise şöyle konuştu:

Bundan önce bu deneyimlerimizi hep beraber yaşadık. Bundan bir sonraki aşama AVM’lerin kapatılması, kuaför, berber salonlarının kapatılması, okula giden çocukların artık hiçbirinin okula gitmemesi, özel sektör ve kamuda çalışma ile ilgili kısıtlamanın iyice arttırılması gibi bileşenler söz konusu olabilir. Mevcut kısıtlamalar hepimizin faydası için, hepimizin gayret göstermesi gerekiyor. Kurallara uymazsak, nisan-mayıs ayında hiç istemediğimiz zamanlarda yaşadığımız durumlara gelebiliriz, yine kayıplarımız çok fazla miktarda artabilir. Hepimizi kurallara uyma konusunda gayrete davet etmek istiyorum. Artık hepimiz gördü, kurallara uyulduğu takdirde vaka sayımız azalıyor ve günlük hayatımıza daha çok dönüyoruz. Diyelim ki kurallara uyduk vaka sayımız 15 gün sonra ya da 1 ay sonra 10 binin altını gördü. O zaman da biz temkinli olmalıyız, kurallara uyma konusunda gayret etmeliyiz, aşımızı yine olmamız gerekiyor ki tekrar bu günlere gelmeyelim. Deyim yerindeyse koronavirüsle yaşamaya alışmamız gerekiyor.

  İçişleri'nden kısıtlamalarla ilgili 9 soruya yanıtÖnceki Haber
Ahmet Şık'a 'Boğaziçi' fezlekesi
Sonraki Haber
Tutuklu gazeteci Aslan hakkında 4,5 ay sonra iddianame