Ana SayfaGüncelBoğaziçi eylemi davası: Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz tahliye edildi

Boğaziçi eylemi davası: Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz tahliye edildi

HABER MERKEZİ – Kadıköy’deki Boğaziçi Üniversitesi eylemine katıldıkları için ikisi tutuklu 23 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşmasında Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta tahliye edildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kurum dışından rektör olarak atanmasını protesto etmek amacıyla 2 Şubat’ta Kadıköy’de düzenlenen eylemde gözaltına alınan 23 öğrenci hakkında açılan davanın ilk duruşması Kartal’daki İstanbul Adliyesi’nde yapıldı.

Duruşmaya tutuklu bulunan Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta ile tutuksuz yargılanan kişilerden de 18’i avukatlarıyla birlikte hazır bulundu.

Tutuklu sanıklardan Delipalta’nın anne ve babasının yanı sıra duruşmayı takip etmek isteyen avukat ve gazetecilerden bazıları pandemi gerekçesiyle duruşma salonuna alınmadı.

Ayrıca duruşmayı izlemek isteyen HDP Milletvekili Hüda Kaya, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve Milletvekili Barış Atay da duruşma salonuna alınmak istenmedi. Vekiller duruşma salonuna bu konuda yaşanan tartışmaların ardından girebildi.

‘Keyfi ve siyasi bir karar’

Duruşmada ilk olarak konuşan Anıl Akyüz, üniversite öğrencileri tarafından sosyal medya üzerinden çağrı yapılması üzerine Kadıköy’deki açıklamaya katıldığını belirtti.

Herhangi bir eylem veya yürüyüş yok iken kolluk kuvvetleri tarafından önüm kesildi. O sırada herhangi bir ‘dağılın’ ihtarı yapılmadı. Kolluk kuvvetleri başımdan tutup beni kaldırıma vurdu, yüzümde hala izleri var. 2 aydır tutukluyum, bu kararın keyfi ve siyasi bir karar olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple tahliyemi talep ediyorum. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum.

Akyüz’ün avukatı da müvekkilinin anayasal hakkının kullanılmasının engellendiğini belirterek, “O gün eylemcilere saldırılmış, tacize uğramışlardır. Asıl kolluk suç işlemiştir” dedi.

‘Kadına şiddet faillerine ev hapsi verilsin’

Sonrasında söz alan hakkında elektronik kelepçe cezası bulunan Aslı Altınok ise, elektronik kelepçenin kadına şiddet faillerine uygulanacağı söylenmesine rağmen öğrenciler olarak kendilerine takıldığını ifade etti.

“Bunun anlamı biz kadına şiddeti önlemek yerine, muhalif sesleri bastırmak istiyoruz demektir. Yalnızca 79 şiddet failine kelepçe uygulanıyor ancak 100’ün üzerinde siyasi insana kelepçe takıldı” diyen Altınok, ev hapsi kararının kalkmasını ve kadına şiddet faillerine ev hapsi cezası verilmesi talebinde bulundu.

Akyüz ve Delipalta’ya tahliye

Ardından ara mütalaasını açıklayan savcı, tutuklu Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’nın tahliyesini istedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti de Akyüz ve Delipalta’nın tahliyesine karar verdi.

Mahkeme ev hapsi verilen diğer sanıkların ise ev hapsini kaldırdı.

‘Boyun eğmeyeceğiz’

Yargılanan öğrencilerin duruşması devam ederken, salona giremeyen arkadaşları adliye önünde açıklama yaptı. Hüda Kaya, Sezgin Tanrıkulu ve Erkan Baş da salondan çıkarak açıklama yapan öğrencilere destek verdi.

Burada konuşan HDP Milletvekili Hüda Kaya, “Biz asla yasaklara boyun eğmedik. Biz kapıları açtık ve arkadaşlarımızı gördük. Hepsi çok moralli bir şekilde direnişlerini orada sürdürüyor. Bizler umutluyuz ve arkadaşlarımızı oradan alacağız. Bu kadar güvenlik güçleri bizim etrafımıza barikat kuruyor ama tecavüzcülerin etrafının böyle abluka altına alındığını görmedik. Siz gözbebeğimiz gençleri Meclis’te bile kötüleyen AKP milletvekilleri var. Ama bunlara boyun eğmeyeceğiz” dedi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş da, bir taraftan üniversitesini savunan ve boyun eğmeyen bir gençlik varken, diğer taraftan iktidarın ülkeye nasıl bir gençlik önerdiğini geçtiğimiz günlerde gördüklerini dile getirdi.

Baş, “Türkiye’nin önünde iki seçenek var. Ya Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerin inşa ettiği ülke olacak ya da Kürşat’ların ülkesi olacak. Bu ülkenin geleceğini direnen gençler kuracak. Bizler de her zaman bu gençlerin yanında olacağız” ifadelerini kullandı.

‘Arkadaşlarımız rehin tutuluyor’

Ardından basın açıklaması yapan öğrenciler, şunları ifade etti:

Boğaziçi Üniversitesine atanan kayyum rektör Melih Bulu’yu kabul etmediklerini ve bir sanat eserini sergiye astıkları için tutuklanan Doğu ve Selo’nun yanlarında olduklarını haykırmak için seslerinin binlerce sıra arkadaşlarının sesiyle birleştirdiler.

Şilan ve Anıl yıllardır kendi üniversitelerinde de paralı eğitime, üniversitelerdeki anti-demokratik uygulamalara kadın düşmanlığına, homofobiye, gericiliğe ve her türlü faşizme karşı mücadele etmişlerdir. Hem kendi üniversitelerine atanan kayyum rektörlere karşı hem Boğaziçi Üniversitesine atanan kayyum Melih Bulu’ya karşı üniversitenin tüm bileşenlerinin yanında olmuşlar, özerk demokratik üniversite mücadelesini sahiplenmişlerdir.

Hiçbir arkadaşlarının suçlu olmadığını söyleyen öğrenciler, “Arkadaşlarımız tutuklu dahi değildir. Direnen üniversitelilere, gençliğe gözdağı vermek amacıyla rehin tutulmaktadırlar. Bizler bugün Kartal Adliyesi önünden, memleketin dört bir yanından, birçok üniversiteden sıra arkadaşları ve omuzdaşları olarak Anıl ve Şilan’ı almaya geldiğimizi haykırıyoruz. Şilan ve Anıl ne tutuklandıkları gün ne de bugün hiç yalnız değiller” dedi.
Önceki Haber
İçişleri Bakanlığı'ndan illerin risk durumlarına göre sokağa çıkma yasağı hatırlatması
Sonraki Haber
Son 24 saatte 42 binden fazla vaka, 179 can kaybı