Ana SayfaGüncel‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten yargılanan öğrenci yurtta kalamayacak

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten yargılanan öğrenci yurtta kalamayacak

HABER MERKEZİ – Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan yargılanan bir öğrenci yurtta kalamayacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre bir öğrencinin devlete bağlı yurtlarda kalabilmesi için aranan özelliklere yenileri eklendi.

Hürriyet’in haberine göre artık bir öğrencinin yurtlarda barınması için “cumhurbaşkanına hakaret etme suçundan mahkûm olmaması” şartı da aranacak. Öğrencinin bu fiili yurttayken yapması durumunda ise öğrencinin, öğrenimi süresince bakanlık yurtlarından herhangi birine alınmamak üzere yurtla ilişiği kesilecek.

Buna göre, taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile şu ‘suçları’ işlemiş öğrenciler yurtlarda kalamayacak.

  • Devletin güvenliğine karşı suçlar,
  • Cumhurbaşkanına hakaret
  • Devletin egemenlik alametlerini aşağılama
  • Devletin kurum ve organlarını aşağılama
  • Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar
  • Hayasızca hareketler
  • Spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma.

‘Terör örgütlerinin’ eylemlerine katıldıkları iddia edilen öğrencilerin devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların, yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilecek.
Önceki Haber
Kılıçdaroğlu: LGBTİ+ aile yapısını niye bozsun?
Sonraki Haber
Yunanistan’da bir gazeteci öldürüldü