Ana SayfaGüncelErdoğan açıkladı: 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar tam kapanma

Erdoğan açıkladı: 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar tam kapanma

HABER MERKEZİ – Kabine toplantısının ardından yeni Covid-19 kararlarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Nisan Perşembe saat 19.00’dan başlayıp 17 Mayıs Pazartesi 05.00’a kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçileceğini duyurdu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Kısıtlama tedbirlerinin sonuçlarının alınmaya başlandığını ve günlük vaka sayılarının 5 binin altına düşürülmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Aksi takdirde, turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır” dedi.

“Özel hastanelerde yoğun bakım ve aşı için ilave ücret talep edildiğine dair haberler alıyoruz” diyen Erdoğan, yurttaşların bunları yetkili kurumlara bildirmesi durumunda gerekenin yapılacağını belirterek, alınan yeni kararlarla ilgili şu bilgileri verdi:

  • 29 Nisan Perşembe saat 19.00’dan başlayıp 17 Mayıs Pazartesi 05.00’a kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçilecek.
  • Yeme içme yerleri sadece paket servisle hizmet verebilecek.
  • Zincir marketler Pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet verecek.
  • Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak. Şehirlerarası toplu ulaşım araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışacak.
  • Tüm eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.
  • Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecek.
  • İçişleri Bakanlığı genelgesinde istisna olarak belirtilen kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecek.Önceki Haber
Melek İpek'e tahliye
Sonraki Haber
İllere göre vaka haritası paylaşıldı