Ana SayfaManşetErkek şiddeti: Mart’ta en az 36 kadın öldürüldü, 24 kadının ölümü şüpheli

Erkek şiddeti: Mart’ta en az 36 kadın öldürüldü, 24 kadının ölümü şüpheli

HABER MERKEZİ – Erkekler Mart ayında en az 36 kadını öldürdü, 24 kadının ölümü ise şüpheli olarak basına yansıdı. bianet’in erkek şiddeti çetelesine göre 9 kadın da cinsel saldırıya maruz bırakıldı.

bianet, yerel ve ulusal gazeteler, haber siteleri ve ajanslardan derlediği haberlere göre hazırladığı Mart ayı erkek şiddeti çetelesini açıkladı.

Erkekler, Şubat’ta en az 36 kadını öldürdü, en az 24 kadının ölümü ise şüpheli olarak kayıtlara geçti.

Kadınlardan 23’ü evli olduğu, boşandığı, birlikte olduğu erkekler tarafından öldürüldü. Yedi kadını, torunu, abisi ve oğlu gibi aile üyesi erkekler, bir kadını evine giren dört hırsız, bir kadını komşusu öldürdü. Dört kadını öldüren 12 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 23 kadını ev içinde, 10 kadını sokak ve otopark gibi yerlerde öldürdü. Erkeklerin üç kadını nerede öldürdüğü bilgisine ise ulaşılamadı.

Mart’ta 20 kadın ateşli silahlarla, sekiz kadın kesici aletlerle, iki kadın boğularak öldürüldü. Erkekler, bir kadını balkondan atarak, bir kadını darp ederek ve bir kadını da yakarak öldürdü.

Çocuk cinayeti

Erkekler, bu ay en az dört çocuğu öldürdü. Bir çocuğu babası, iki çocuğu arkadaşlarının babası, bir çocuğu, çocuk yaşta zorla evlendirildiği erkek öldürdü.

Cinsel saldırı

Bu ay erkekler en az dokuz kadına tecavüz etti, 11 kadına da cinsel tacizde bulundu.

Yedi kadını tanımadığı erkekler, bir kadını patronu, bir kadını iş arkadaşı, bir kadını müdür, bir kadını park işletmecisi taciz etti.

Cinsel istismar ve şiddet

Erkekler Mart ayında en az 25 çocuğu cinsel istismara maruz bıraktı.

Yine erkekler, bu ay en az 68 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 46 idi.

Mart 2021’de erkekler, en az 66 kadını fuhuşa zorladı. Kadınlardan 27’si başka ülkelerin vatandaşlarıydı.

Mart ayında öldürülen kadınların isimleri şöyle:

Aysel Y., Bedia A., Bensu Narlı, Beyzanur F., Cennet A., Ceyda Ö., Elif Atay, Fatma Kovan, Gamze G., Gülbahar Asabay, Gülsen Işık G., Halime Türkaslan, Hanım Pınarlı, Hatice Ş., Hatice Y., Havva Yılmaz, Hüsna T., İslim A., Mediha A., Meral S., Mervenur Polat, Miraş Güneş, Nagihan Üste, Nebahat K., Necla Demirbaş, Nuran K., Rabia D., Reyhan K., Seher E., Serap T., Serpil F., Serpil Pala, Sevcan D., Sultan A., Yeter Yılmaz, Teyo.


Erkek şiddeti çetelesinin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.Önceki Haber
İstanbul'da pide fiyatları belli oldu
Sonraki Haber
Mart ayında basın ihlalleri hız kesmedi