Ana SayfaEkonomiEsnaf barometresi: Yüzde 65’i borçlu

Esnaf barometresi: Yüzde 65’i borçlu

HABER MERKEZİ – REM Esnaf Barometresi Raporu Mart ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, Türkiye’de faaliyet gösteren 300 bine yakın esnafın borçluluk oranı yüzde 65’e çıktı.

Türkiye’de geleneksel esnafın nabzını tutan REM Esnaf Barometresi Raporu’na göre, 300 bin civarında küçük mahalle esnafı diye tabir edilen işletmelerde borçluluk oranı yüzde 65 olarak gerçekleşti.

Dünya gazetesinden Yener Karadeniz’in haberine göre, bu yıl ilk çeyrekte ‘borcum var’ diyen esnafın yüzde 30’u hem bireysel hem ticari kredi borcu olduğunu dile getirirken, ‘kredi borcum var’ diyen esnafın yüzde 10’u ise tekrar kredi çekme eğilimi içinde olduğunu dile getirdi.

Rapor, REM People tarafından Türkiye’de 26 bölgede bin 500 esnaf ile yapılan araştırmanın sonuçlarını kapsıyor.

REM People’ın CEO’su Bülent Peker, söz konusu araştırmaya başladıkları 2020’de Covid-19 salgınının patlak verdiğini hatırlatarak, aynı yıl toplamda 1.4 trilyon TL’lik büyüklüğe sahip Türkiye perakende pazarının her şeyden habersiz yılı yüzde 10’luk büyüme ile kapatmayı planladığını söyledi.

Kısa süre sonra salgının etkisinin arttığını belirten Peker, “Geçen yıl AVM ve mağazaların kapanmasıyla tüketiciler online ticarete ve küçük esnafa doğru yöneldi. İlk dalga küçük esnafı büyüttü. Bu süreçte veresiye defterinin yerini kredi kartı almaya başladı. Bu yılın ise aşıyla beraber temkinli bir açılma yılı olmasını bekliyoruz” dedi.

Araştırma sonuçlarına göre bakkallarda kredi kartı ile yapılan ödemelerin aylık ciro içindeki payı, 3 aylık artış trendiyle yüzde 29’dan yüzde 32’ye yükseldi.

Buna karşın veresiyenin payı 3 aylık düşüş trendiyle birlikte yüzde 9’dan yüzde 7’ye geriledi.

Esnaf hibe desteği bekliyor

Ekonomik yönden alınan tedbirlerde ise esnafın yüzde 32 gibi ciddi çoğunluğu sağlanan desteklerden yararlanamadığını belirtirken, yararlanan yüzde 25’lik kesim ise bu destekleri yetersiz görüyor.

Esnafın asıl beklentisi karşılıksız hibe desteği, vergi affı gibi daha etkin maddi desteğinin sağlanması.
Önceki Haber
Navalni'ye destek gösterilerinde bin 500'den fazla gözaltı
Sonraki Haber
TL eriyor: Dolar 8,30, euro 10'un üzerine çıktı