Ana SayfaDünyaFloyd davasında jüri kararı değerlendirmeye başladı

Floyd davasında jüri kararı değerlendirmeye başladı

HABER MERKEZİ – ABD’de George Floyd’u öldürmekle suçlanan polis Derek Chauvin’in yargılandığı davada, hem savcılık hem de sanık polisin avukatları kapanış konuşmalarını yaptı, jüri karara varmak için değerlendirmelerine başladı.

ABD’nin Minnesota eyaletinde geçtiğimiz Mayıs ayında polis tarafından boynuna basılması sonucu yaşamını yitiren George Floyd’un ölümüne sebep olan polis Derek Chauvin hakkında açılan davada sona yaklaşılıyor.

Üç hafta süren duruşmaların ardından Hennepin İlçesi Bölge Hakimi Peter Cahill’in son talimatlarını ilettiği jüri karara varmak için değerlendirmelerine başladı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre savcılar davanın kapanış konuşmasında, George Floyd’un ölüm anı videosunu bir kez daha izletirken, jüri üyelerine “Gördüklerinize inanın” mesajını verdi.

Dünya kamuoyu davayı ABD polisinin siyahlara yaklaşımına yönelik görüp, buna göre bir sonuç beklerken, savcı Steve Schleicher’in jürinin sistemi değil, yalnızca bir kişiyi yargıladığını söylemesi dikkat çekti.

Sanık Derek Chauvin’in avukatı Eric Nelson ise kapanış konuşmasında müvekkilinin ‘‘makul herhangi bir polis memuru’’ gibi davrandığını ileri sürdü.

Nelson, ‘‘Bu durumda makul bir polis memuru tarafından koşulların tamamı değerlendirilerek kullanılan güç her ne kadar hoş görünmese de yetki dahilindedir’’ diye konuştu.

Polis Derek Chauvin, George Floyd’u 8 dakika 46 saniye boyunca boynuna diziyle bastırarak öldürmüştü.

12 kişilik jüri değerlendirecek 

Jüri üyeleri, Chauvin hakkında karara varana kadar tecrit edilerek dış dünyayla olan bağlantıları kesilecek.

Dava kapsamındaki ifadeler, ikisi yedek 14 jüri üyesi tarafından dinlenmişti. Yargıç Peter Cahill’in teamüllere uygun olarak iki yedek üyeyi kapsam dışı bırakması durumunda geriye kalan 12 kişilik jüri altı beyaz ve altı siyah üyeden oluşacak.

İkinci derecede cinayet suçlamasını yönelten iddia makamının Chauvin’in Floyd’a zarar verme niyeti taşıdığını kanıtlaması gerekiyor. Üçüncü derecede cinayetse Chauvin’in eylemlerinin “çok tehlikeli” olduğu ve ölüm olasılığı karşısında kayıtsız kaldığının kanıtlanmasını gerektiriyor. İkinci derecede ‘kasıtsız insan öldürme’ suçu için de jüri üyelerinin Chauvin’in ihmalkarlığının Floyd’un ölümüne neden olduğu kararına varması gerekiyor.

Her suç, farklı azami ceza gerektiriyor. İkinci derecede cinayet 40 yıla, üçüncü derecede cinayet 25 yıla, ikinci derecede ‘kasıtsız insna öldürme’ ise 10 yıla kadar hapisle cezalandırılabilir.

Ne olmuştu?

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, 25 Mayıs 2020’de Derek Chauvin isimli beyaz bir polis, gözaltına alarak yere yatırdığı 46 yaşındaki George Floyd’u boynuna diziyle bastırarak öldürmüştü.

Sosyal medyada yayılan video görüntülerinde Floyd’un “Nefes alamıyorum” sözlerine rağmen polisin şiddetini sürdürmesi infiale yol açmıştı.

Floyd’un bağımsız otopsi raporunda da “nefes alamadığı” için öldüğü ortaya çıkmıştı.

Floyd’u öldüren Chauvin ile gözaltı işlemi sırasında yanında bulunan Thomas Lane, Tou Thao ve Alexander Kueng isimli polisler görevden alınmıştı.

Cinayete yardım ve yataklıktan yargılanan Thomas Lane, Tou Thao ve Alexander Kueng kısa bir süre sonra kefaletle serbest bırakılmıştı.

Floyd’u öldüren polis Chauvin de 7 Ekim’de 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmıştı.

Öte yandan George Floyd’un öldürülmesinin ardından ABD’nin neredeyse tamamında haftalarca süren ırkçılık karşıtı protestolar düzenlenmişti.
Önceki Haber
DİSK-AR hesapladı: Emeklilerin bayram ikramiyesi ne kadar eridi?
Sonraki Haber
Ruanda raporu: Fransa soykırımda ağır sorumluluk taşıyor