Ana SayfaGüncelGazeteci Candemir 16 yıl önceki haber görüntüleri gerekçesiyle yargılanacak

Gazeteci Candemir 16 yıl önceki haber görüntüleri gerekçesiyle yargılanacak

HABER MERKEZİ – Gazeteci Oktay Candemir hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla hazırlanan iddianamede 16 yıl önce çektiği haber videosunda yer alan sloganlar suç unsuru olarak sunuldu.

Gazeteci Oktay Candemir hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla iddianame hazırlandı.

Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 4 sayfalık iddianamede, 5 Nisan 2019 tarihinde Candemir’in evine yapılan baskında el konulan dijital materyallerdeki video ve fotoğraflar ile sosyal medya hesabındaki kimi paylaşımlar suç delili olarak gösterildi.

İddianamede, 2014-2015 yılları arasında Candemir’e ait Facebook hesabından yapılan 4 paylaşımda PKK bayrakları ve “örgüt mensubu” olarak değerlendiren bir kişinin çerçeveli fotoğrafının olduğu iddia edildi.

Candemir’in 2005-2009 yılları arasında Ağrı, Kars ve Iğdır illerinde Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) toplantı ve gösterilerinde haber amaçlı çektiği görüntüler suç unsuru olarak sunuldu.

“Kim tarafından nereden çekildiği bilgisine ulaşılamadı” denilen görüntülerdeki “Bijî Serok Apo” şeklindeki sloganlar delil olarak gösterildi.

İddianamede, Candemir’in sosyal medyada yaptığı paylaşımlarında “örgüt propagandası” yaptığı ileri sürüldü.

Candemir’in, daha önce aynı paylaşımlardan kaynaklı yargılandığı ve beraat ettiği şeklindeki savcılık ifadesinin de yer aldığı iddianamede, şöyle denildi:

Şüpheli her ne kadar beyanında suça konu paylaşımlarla ilgili olarak Van 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığını beyan etmiş ise de, Van 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış olduğu söz konu paylaşımlar ile dosyamıza konu paylaşımların aynı olmadığı tespit edildi.

Candemir hakkında açılan davanın ilk duruşması 17 Haziran tarihinde yapılacak.
Önceki Haber
Semaver Kumpanya'nın 'Metot'u mini dizi formatında ekranlarda
Sonraki Haber
İstanbul’un Covid-19 röntgeni: Vaka patlaması yaşanıyor, kombine artış riski var