Ana SayfaManşetHDP Kadın Meclisi’nden emniyete: Kirli eril dilinizi çekin kadınların üzerinden

HDP Kadın Meclisi’nden emniyete: Kirli eril dilinizi çekin kadınların üzerinden

HABER MERKEZİ – Emniyet Genel Müdürlüğü’nün HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı hedef almasına tepki gösteren HDP Kadın Meclisi, “Haddinizi bilin ve kirli eril dilinizi çekin kadınların üzerinden” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı hedef almasına tepki gösterdi.

“Haddinizi bilin ve kirli eril dilinizi çekin kadınların üzerinden” başlıklı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Emniyet Genel Müdürlüğü haddini ve görevini aşarak bir siyasi lideri, Eş Genel Başkanımız Sayın Pervin Buldan’ı hedef alarak açıklama adı altında bir saldırı gerçekleştirmiştir. Yine, MHP Genel Başkanı, Meclis’e talimat verir şekilde Grup Başkanvekilimiz Meral Danış Beştaş’a saldırılarda bulunmuştur.

Bizler bu saldırıların arka planında kimin-kimlerin olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu açıklamayı sadece resmi bir kurumun haddini aşan bir açıklaması olarak görmüyoruz. Çünkü bunu yaptıran, yazdıran zihniyeti çok iyi tanıyoruz. Bu açıklamayı yazanlara göz yumanlar, kadın düşmanlığını teyit edenlerdir, kadını siyaset mekanizmasında görmeye tahammülü olmayanlardır.

Eş Genel Başkanımız günlerdir basında ve kamuoyunda yer alan kadınların beyanı başta olmak üzere, kadın kurumlarının, avukatların dile getirdiği gerçekleri bir kez daha grup toplantısında belirtmiştir. Bizler bir kez daha kadınların, kurumların beyanlarını kamuoyu ile paylaşma gereği duyuyoruz. Kadınların yaşam güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmeyle birlikte şiddet gören kadınların başvuruları titizlikle incelenmemekte, başvurular karakollar, mahkemeler tarafından reddedilmektedir. Kadınlar bizatihi kolluk güçleri tarafından caydırılmaya çalışılmakta ve şiddet gördüğü ortama geri gönderilmektedir.

Kadına yönelik şiddetle mücadele etmek yerine haddini ve sınırını aşan bir şekilde Eş Genel Başkanımızı hedef alacak açıklamalar yapan bir kurum Emniyet Genel Müdürlüğü değil olsa olsa Emniyet Partisi olur. Emniyet, bir siyasi lidere, kadın eşbaşkana, kadın siyasetçiye seviyesizce, terbiyesizce saldırarak, kadın düşmanı olduğunu bir kez daha göstermiştir.

AKP’nin küçük ortağı MHP Lideri de saldırgan tutumlarıyla bir kez daha partimize ve kadın siyasetçilere dönük düşmanca politikalarını tescillemiştir.

Bizler bir kez daha buradan sesleniyoruz. Tecavüzcülerle resim çektirmekte beis görmeyen zihniyetin yönetimindeki bir kurum, önce kendi bozuk siciline baksın. Emniyet HDP’ye, Eş Genel Başkanımıza saldıracağına sokaktaki erkek şiddetini durdursun. Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan ömrünü kadın mücadelesine adamış, Cumartesi Annelerinin, Barış Annelerinin mücadelesinde yan yana adalet arayışından asla vazgeçmeyen biridir.

Grup Başkanvekilimiz Meral Danış Beştaş, ömrünü hukuk mücadelesine adamış, AKP-MHP erkek ittifakının kadın düşmanı politikalarını Meclis kürsüsünde teşhir etmiş, buna karşı partimizin nasıl mücadele edeceğini her platformda göstermiştir. Haddinizi bilin ve kirli eril dilinizi çekin kadınların üzerinden!

Ne olmuştu?

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisini Meclis grup toplantısında Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından koruma kararı isteyen kadınların karakoldan geri çevrildiğini söylemişti:

Polisler şiddete uğrayan kadınların başvurularını almamakta, mahkemeler koruma kararları vermemektedir. Kamu görevlileri bu durumu ‘artık işler değişti, çünkü Sözleşme feshedildi eskiye dönüldü’ diyerek gerekçelendirmeye çalışmaktadır.

Konuyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada söz konusu iddialar için ‘iftira’ denilirken, Buldan da hedef alınmıştı:

Son günlerde polislerin şiddete uğrayan kadınların başvurularını kabul etmediği ve tedbir kararlarının mahkemeler tarafından reddedildiği yönündeki iftira kampanyası devam ediyor

Söz konusu iftira kampanyasının nöbetçiliğini bugün de HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan devraldı.
Önceki Haber
Son 24 saatte 60 bine yakın vaka, 273 can kaybı
Sonraki Haber
MEB: 15 Nisan'dan itibaren uzaktan eğitime geçilecek