Ana SayfaToplumsal CinsiyetHem taciz etti hem dava açtı: Öğretmen kadın sanık oldu

Hem taciz etti hem dava açtı: Öğretmen kadın sanık oldu

HABER MERKEZİ – Adana’da bir kadın hakkında, öğretmenlik yaptığı okulda kendisine cinsel tacizde bulunan müdürün şikayeti üzerine dava açıldı.

Adana’nın Seyhan ilçesinde özel bir okulda görev yapan öğretmen kadın, okul müdürü M.T. isimli erkek tarafından tacize maruz bırakıldı.

Kadın, tacizi 9 Ekim 2019’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne taşıyarak, şikayetçi oldu.

Şikayeti değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kadının görev yerini değiştirirken, M.T. ise aynı okulda görevine devam etti.

Bir süre sonra M.T., kadının kendisine tehdit ve hakaret içeren mesajlar attığını iddia ederek, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Şikayet üzerine ise kadın hakkında soruşturma açıldı.

Cinsel tacize maruz bırakılan kadın hakkında savcılıkça “tehdit” ve “hakaret” iddialarıyla iddianame hazırlandı.

Hazırlanan iddianameyi Adana 26’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Böylece kadın hakkında dava açılmış oldu

Davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Kadın, M.T. ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasıyla başladı.

Ardından söz alan kadın, davaya konu olan mesajı atmadığını belirterek, kendisi dışında başka kadınların da M.T.’nin tacizine maruz kaldığını söyledi ve beraatini istedi.

M.T. ise, iftiraya uğradığını iddia etti ancak duruşmada dinlenen tanık da, M.T.’nin tacizlerine tanık olduğunu kaydetti.

İddia makamı esasa dair mütalaasında, kadının “tehdit” ve “hakaret” suçundan cezalandırılmasını istedi. Avukatlar, mütalaaya karşı ek süre talebinde bulundu.

Avukatların talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 13 Nisan’a erteledi.

Duruşma sonrası Adana Kadın Platformu üyesi Avukat Sevil Aracı Bek, bu davanın taciz failinin suçunu bastırmak üzere açılan bir dava olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

Tabiri caizse hem suçlu, hem güçlü davası. Yıllardır yönettiği okulda neredeyse tüm kadınlara yakışıksız hareketlerde bulunan, kadınları taciz eden bu zat hak ettiği cezayı elbette alacaktır. Şu ana kadar bu kişi hakkında taciz suçlaması ile açılmış üç dava bulunmaktadır. Bugün yapılan ve kadın arkadaşımızın yargılandığı dava karar için 13 Nisan gününe ertelendi. Bizler tüm bu davaları kadınlar olarak takip edecek, tacizcilerin cezalandırılması için mücadelemizi sürdüreceğiz.
Önceki Haber
İstanbul'da dev şikayet dilekçesi: ‘Ölmek İstemiyorum’
Sonraki Haber
'Güvenlik soruşturması' Başkanlık Tezkeresi olarak yeniden Meclis'te